Bratislava 28. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Členstvo v Európskej únii (EÚ) považuje za dobrú vec narastajúci počet Európanov, pozitívne ho vníma i polovica Slovákov. Podľa najnovšieho prieskumu Eurobarometra o postoji Európanov, sú hodnoty v podstate na rovnakej úrovni ako pred krízou v roku 2007.
Ilustračné foto

Najnovší prieskum Európskeho parlamentu (EP) ukazuje, že členstvo v EÚ vníma pozitívne 57 percent Európanov, čo je o štyri percentá viac v porovnaní s prieskumom zo septembra 2016 a takmer na takej istej úrovni ako v roku 2007 (58 percent), pred vypuknutím finančnej a ekonomickej krízy.
Za celkovým výsledkom sú však i značné rozdiely v postoji obyvateľov členských štátov. Kým v Luxembursku, kde zaznamenali najvyššiu podporu EÚ, považuje členstvo za pozitívum 84 percent respondentov, v Českej republike, keď je podpora naopak najmenšia, vníma členstvo pozitívne iba 33 percent opýtaných. Na Slovensku členstvo v EÚ za dobrú vec považuje presne 50 percent obyvateľov.
U Slovákov sa posilnil pocit spätosti s EÚ, v odpovediach to vyjadrilo 54 percent opýtaných. Celkovo sa s EÚ cíti spätých 56 percent Európanov.
V reakcii na najnovšie geopolitické udalosti, akými sú napríklad väčšia nestabilita v arabskom svete, rastúci vplyv Ruska a Číny, brexit a zvolenie Donalda Trumpa, až 73 percent respondentov uprednostňuje spoločnú reakciu zo strany EÚ pred individuálnymi riešeniami jednotlivých krajín EÚ. Jasná väčšina si želá silnejšiu reakciu zo strany EÚ na aktuálne výzvy, napríklad v boji proti terorizmu (80 percent), nezamestnanosti (78 percent), ochrane životného prostredia (75 percent) a v boji proti daňovým podvodom (74 percent). Sumárne výsledky za EÚ kopírujú i nálady Slovákov.
Narastajúci počet Európanov (43 percent) si myslí, že ich hlas v EÚ zaváži, čo je najviac od roku 2007. Tento názor zdieľa aj viac ako tretina Slovákov (35 percent). Šiesti z desiatich Európanov (63 percent) hovoria, že ich hlas zaváži vo vlastnej krajine. Rovnaké číslo platí aj pre Slovensko.
V otázke fungovania demokracie vychádza v hodnotení Slovákov lepšie EÚ ako vlastný štát. S fungovaním demokracie v únii je spokojných 45 percent Slovákov, vo vlastnej krajine 39 percent. Eurobarometer ukázal i to, že Slováci patria medzi väčších optimistov v otázke, či sa veci v EÚ vyvíjajú správnym smerom. Myslí si to 27 percent Slovákov, kým v priemere je to 25 percent obyvateľov EÚ.
Naopak, oveľa menej optimizmu panuje pri hodnotení sociálnej situácie. Prevažná väčšina Európanov si myslí, že rozdiely medzi sociálnymi triedami sú signifikantné (84 percent obyvateľov EÚ a 86 percent Slovákov) a tretina z nich pochybuje, že kríza sa skončí v dohľadnom čase.