Berlín 24. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Matthias Schrader)
 
Občania Nemecka sú zo všetkých politických činiteľov, ekonómov, vedcov a športovcov najviac pyšní na kancelárku Angelu Merkelovú. Svedčia o tom údaje telefonického prieskumu, ktorý realizoval denník Welt am Sonntag

Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová

Účastníci prieskumu mali uviesť mená nemeckých činiteľov z oblasti politiky, ekonomiky, vedy, športu a kultúry, na ktorých úspechy sú pyšní.
Podľa výsledkov ankety sú občania SRN najviac pyšní na kancelárku Angelu Merkelovú (celkom 16% respondentov). Jej meno uvádzali účastníci ankety častejšie ako iné mená, a to ako na západe, tak na východe krajiny.
Druhé miesto obsadil bývalý nemecký spolkový kancelár Helmut Schmidt (11%). Na treťom a štvrtom mieste sa tiež umiestnili bývalí Spolkoví kancelári, Willy Brandt a Helmut Kohl (6%), ktorých mená uvádzali predovšetkým obyvatelia východnej časti Nemecka.
Podľa denníka svedčia výsledky prieskumu o tom, že Nemci sú najviac pyšní práve na svojich politických činiteľov, ktorí tvoria celkom 49% všetkých uvedených mien. Po nich nasledovali športovci, ďalej potom spisovatelia a vedci.
Respondenti mali tiež nazvať architektonické objekty, mestá a miesta v Nemecku, ktorými sa môže Nemecko pochváliť. Najčastejšie uvádzali respondenti hlavné mesto Nemecka – Berlín (27% všetkých odpovedí), menej častejšie potom Mníchov a Hamburg.
Okrem toho prieskum ukázal, že občania SRN sú hrdí aj na domáce spoločnosti ako je Daimler, Volkswagen a BMW.
Prieskum sa konal koncom júla a zúčastnilo sa ho celkovo 1047 ľudí.
 
Príspevok Prieskum odhalil, že obyvatelia Nemecka označili Merkelovú za hlavnú pýchu krajiny zobrazený najskôr Hlavné správy.