Bratislava 13. decembra 2019 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)

Takmer 80 % obyvateľov Slovenska si myslí, že je potrebné zvyšovať zastúpenie žien v sektore informačných technológií. Každý šiesty Slovák ale, že ženy nemajú v IT čo robiť. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu agentúry AKO pre spoločnosť Ditec

Ilustračné foto

„Piati zo šiestich (81,6 %) Slovákov si myslia, že ženy v IT sú dobrý nápad. S tvrdením, že ženy nemajú v IT čo robiť, sa stotožňuje len každý šiesty (16,8 %) obyvateľ Slovenska,“ uviedol výkonný riaditeľ prieskumnej agentúry AKO Václav Hřích. Nesúhlas so ženami v IT sa pritom zvyšuje s rastúcim vekom a nižším dosiahnutým vzdelaním. Najmenej naklonení tejto myšlienke sú v Trenčianskom kraji.

„Z vlastných skúseností aj zo skúseností mnohých kolegýň v sektore musím povedať, že predsudky stále pretrvávajú. Výsledky prieskumu a výrazná podpora respondentov pre ženy v IT nás v tomto smere príjemne prekvapili,“ komentovala výsledky obchodná riaditeľka Ditec Anna Záhorčáková.

Prieskum však ukázal aj rozdiely vo vnímaní sveta medzi jednotlivými pohlaviami. S výrokom, že „muži sú kvôli svojim intelektovým a osobnostným charakteristikám vhodnejší na prácu v IT“ súhlasil v priemere jeden zo štyroch opýtaných mužov, ale skoro tretina žien. „Tento nepomer ukazuje, že ženám často chýba sebadôvera. Stretla som sa s tým viackrát, napríklad na pracovných pohovoroch. Mužskí kandidáti často nedostatok znalostí a skúseností prekryjú sebaprezentáciou. Ženy sú aj v prípade dobrých znalostí na seba oveľa prísnejšie, často akoby sa báli predať,“ vysvetľuje Záhorčáková.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj