Tokio 12. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP Photo/Eugene Hoshiko)

V blížiacich sa parlamentných voľbách v Japonsku môže dosiahnuť výrazné víťazstvo strana pravicovo-konzervatívneho premiéra Šinzóa Abeho. Z dnes zverejnených výsledkov prieskumu pre agentúru Kjódó vyplýva, že Abeho Liberálnodemokratická strana (LDP) získa spolu s menším koaličným partnerom, stranou Kómeitó, viac ako 300 zo 465 kresiel v dolnej komore parlamentu
Japonský premiér Šinzó Abe (vľavo)

Novozaložená konzervatívna Strana nádeje tokijskej guvernérky Juriko Koikeovej by sa podľa tohto prieskumu mohla stať po voľbách 22. októbra druhou najsilnejšou v parlamente, aj keď s približne 60 mandátmi by jasne zaostala za vládnucou LDP.
Popularita Abeho vlády výrazne klesla v prvom polroku po sérii škandálov, následne však jej preferencie znova stúpli v súvislosti s raketovými a jadrovými skúškami Severnej Kórey.
Abeho to viedlo k vyhláseniu predčasných volieb. Potom však prekvapivo došlo k dramatickej zmene na politickej scéne v krajine, keď Koikeová so svoju novou stranou vyhlásila Abemu boj, hoci sama sa o kreslo v dolnej komore parlamentu neuchádza.
Súčasne sa dosiaľ najväčšia opozičná Demokratická strana (DPJ) rozštiepila na dve časti – mnohí jej členovia kandidujú za Koikeovej konzervatívnu stranu a iní sa pridali k stredoľavej liberálnej Ústavnej demokratickej strane (PKD), ktorá vznikla len 2. októbra.
Ak voľby dopadnú podľa najnovších prieskumov, budú v Japonsku v najbližšej budúcnosti dominovať dve pravicovo-konzervatívne strany, píše agentúra DPA. Koikeová rovnako ako Abe podporuje vojenské misie v zahraničí a zmenu povojnovej pacifistickej ústavy Japonska.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.