Peking 11. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Andy Wong)
 

Podľa nedávneho prieskumu polovica Rusov považuje Čínu za partnera, tretina za konkurenta a 59 % kladne hodnotí čínske akcie na medzinárodnej scéne. Na Západe je to však inak.

Ilustračné foto

Štvrté východoeurópske ekonomické fórum sa bude konať 11. až 13. septembra na ostrove Ruský vo Vladivostoku.
Čína prikladá veľký význam Východnému ekonomickému fóru (VEF) vo Vladivostoku a aktívne podporuje ruskú stranu pri je realizácii, uviedol minulý týždeň asistent ministra zahraničných vecí Číny Žang Chanchujej.
Na pozvanie ruského prezidenta Vladimíra Putina sa fóra zúčastní prezident Si Ťin-pching. Ide o prvú účasť čínskeho vodcu na VEF. Si Ťin-pching príde s návrhmi na posilnenie regionálnej spolupráce v severovýchodnej Ázii. Je zaujímavé, že čínske akcie na medzinárodnej scéne sú v krajinách Západu a Rusku hodnotené rôzne.
V krajinách Západu sa názory na Čínu značne líšia od názoru Rusov. Podľa nedávneho prieskumu viac než polovica Francúzov a Američanov (56 % Francúzov, 55 % Američanov), 41 % Nemcov a 40 % Britov si myslí, že Čína je viac konkurentom ich krajiny než partnerom. Zatiaľčo polovica Rusov nazýva Čínu partnerom (50 % respondentov).
V štyroch západných krajinách muži oveľa častejšie než ženy nazývajú Čínu konkurentom pre svoju krajinu. Vo Francúzsku 60 % mužov oproti 52 % žien, v USA 63 % oproti 48 %, vo Veľkej Británii 48 % oproti 32 % a v Nemecku 48 % oproti 35 %. V Rusku naopak muži častejšie než ženy nazývajú Čínu partnerom krajiny. 54 % mužov v porovnaní s 47 % žien.
Viac než 44 % respondentov na Západe (47 % Američanov, 45 % Francúzov a 44 % Nemcov a Britov) negatívne hodnotí čínske akcie na medzinárodnej scéne. Zatiaľčo väčšina Rusov (59 %) naopak pozitívne posudzuje jednanie Číny.

Prieskum

 

Príspevok Prieskum: Európania sa Číny boja, v Rusku ju považujú za partnera zobrazený najskôr Hlavné správy.