Bratislava 15. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

Možnosť darovať dve percentá z dane vždy, keď môže, využíva približne polovica zárobkovo činných Slovákov a Sloveniek. Vyplýva to z februárového prieskumu, ktorý pre mimovládnu organizáciu Človek v ohrození vykonala na reprezentatívnej vzorke 1030 respondentov spoločnosť 2muse.
Ilustračné foto

Dve percentá z dane nezvykne darovať približne pätina Slovákov. Najčastejším dôvodom býva neznalosť sveta neziskových organizácií a s ním spojená nerozhodnosť, komu peniaze darovať, obava zo zneužitia peňazí či plytvania, ale aj zložitý proces, ako možno dve percentá poukázať.
Riaditeľ mimovládnej organizácie Človek v ohrození Braňo Tichý hovorí, že si prieskum dali vypracovať, aby lepšie rozumeli dôvodom tých, ktorí dve percentá z dane nedarúvajú. Vďaka peniazom Slovákov a Sloveniek sa im len minulý mesiac podarilo pomôcť stovkám rodín v zbombardovanom irackom Mosule. V rovnakom čase v libanonských mestách Saida, Bekaa a Arsal pomáhali stovkám sýrskych rodín prežiť zimu.
Počet tých, ktorí sa rozhodnú darovať dve percentá, rastie aj podľa údajov Finančnej správy. V roku 2016 darovali viac ako 61,5 milióna eur. V roku 2015 to bolo necelých 57 miliónov. Mnoho občianskych združení či neziskových organizácií by bez dvoch percent z dane nedokázalo fungovať.
TASR informovala PR manažérka Človeka v ohrození Mirka Ábelová.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.