Washington 24. decembra 2016 (HSP/Foto: Screenshot Politico)

Americký politický denník Politico reagoval na mnohopočetné obvinenia zo strany domácich politikov, vojenských expertov a médií o tom, že Rusko svojimi „kybernetickými útokmi“ ovplyvnilo výsledky amerických prezidentských volieb

Printscreen Prieskum amerického politického denníka Politico: 44 percent Američanov neveria na „kybernetické útoky Kremľa“ Printscreen z amerického politického denníka Politico

Reagoval tým najlepším spôsobom: uskutočnil prieskum v radoch obyvateľstva a zisťoval, či aj bežní Američania majú podobné názory, čo aj politici, experti a média. Výsledok bol šokujúci: takmer polovica Američanov – presne 44% vôbec neverí, že Kremeľ „naordinoval hakerov“ a svojimi kybernetickými útokmi ovplyvnil výsledky amerických volieb.

Tento prieskum denník Politico uskutočnil za spolupráci so spoločnosťou Morning Consult. Pre našich čitateľov pripomenieme, že Politico – je americký politický denník so sídlom vo Washingtone, zastrešený Americkou spoločnosťou politických novinárov. Redaktor tohto denníku Jake Sherman uvádza, že iba necelá tretina Američanov /29%/ si myslí, že Rusi skutočne ovplyvnili výsledky amerických prezidentských volieb.

V období 15. – 17. decembra urobili prieskum v radoch viac ako 2 tisíc voličov a 44% z nich odpovedali, že, podľa nich, Moskva nie je zodpovedná za žiadne kybernetické útoky a štvrtina respondentov sa priznala, že na túto otázku nepozná presnú odpoveď.

Tento prieskum priniesol aj ďalšie zaujímavé a prekvapivé výsledky. Napriek tomu, že väčšina Američanov neverí tvrdeniam CIA a FBI o útokoch ruských hakerov, predsa ich dôvera ku týmto „podnikom“ je vyššia ako ku prezidentovi Obamovi. Takmer dve tretiny respondentov povedali, že viac alebo menej dôverujú CIA a FBI, ale iba o niečo viac ako polovica /presnejšie 55%/ odpovedala, že dôveruje Obamovi. Podľa tohoto prieskumu ich však Donaldovi Trumpovi dôverovalo ešte menej /51%/.

Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.