Bratislava 22. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)

Ján Lunter sa v prieskume dostal na čelo kandidátov
Najväčšie šance stať sa predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja má podnikateľ Ján Lunter a úradujúci predseda BBSK Marián Kotleba (ĽSNS). Vyplýva to z najnovšieho prieskumu agentúry Focus zrealizovanom na objednávku jedného z kandidátov na predsedu BBSK Martina Juhaniaka. Výsledky prieskumu zverejnil Focus dnes.
Na snímke kandidát na post predsedu BBSK Ján Lunter

Lunter sa v prieskume dostal na čelo kandidátov, volilo by ho 21,8 percenta rozhodnutých respondentov. V poradí druhý Kotleba mierne zaostal s výsledkom 21,1 percenta. Kotleba svoju kandidatúru zatiaľ neoznámil.
Poslanec Národnej rady SR Martin Klus (SaS) by získal 14,4 percenta, Martin Juhaniak 10,9 percenta a Stanislav Mičev 10,1 percenta, Jozef Šimko 5,8 percenta, Pavel Greksa 4,8 percenta, Ivan Saktor, Milan Urbáni zhodne 4,2 percenta a Igor Kašper 2,7 percenta.
V prieskume agentúra Focus položila aj hypotetickú otázku pre prípad, že by sa Kotleba rozhodol nekandidovať v regionálnych voľbách. Aj v takom prípade by podľa prieskumu zvíťazil Ján Lunter so ziskom 23,2 percenta.
Za ním by nasledovali Martin Klus (19,2 percenta), Martin Juhaniak (14,3 percenta), Stanislav Mičev (13,9 percenta), Jozef Šimko (8,1 percenta), Pavel Greksa (6,3 percenta), Ivan Saktor, Milan Urbáni (obaja zhodne 5,9 percenta) a Igor Kašper (3,2 percenta).
Focus prieskum uskutočnil v dňoch 31. júla až 10. augusta formou telefonického dopytovania. Výberovú vzorku tvorilo 1033 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu Banskobystrického kraja vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, veľkostných kategórií sídiel a okresného členenia kraja.
Práve agentúru Focus obvinil zo snahy o manipuláciu prieskumu jeden z kandidátov na post župana v BBSK. Poslanec NR SR Martin Klus (SaS) na sociálnej sieti Facebook zverejnil, ako priebehal telefónny rozhovor prieskumu (viac TU).
Schéma rozhovoru, ktorú zverejnil Martin Klus
“Základnou otázkou je, či sa jednalo len o jej individuálne zlyhanie. A na túto otázku sa pochopiteľne budem pýtať samotnej agentúry Focus, ktorej rád poskytnem presný čas a telefónne číslo so žiadosťou o poskytnutie zvukového záznamu, ale aj SAVA – Slovenskej asociácie výskumných agentúr, aby k tomu zaujali stanovisko,“ upozornil v závere kandidát na post predsedu Banskobystrického kraja Klus.