Bratislava 16. novembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
 
Upozornenie: Pretože prieskumy agentúr sa pri posledných parlamentných voľbách od skutočných výsledkov značne líšili, k výsledkom aktuálnych prieskumov pristupujte s použitím kritického myslenia
Ak by sa parlamentné voľby konali tento víkend, novovzniknuté strany Progresívne Slovensko a Spolu – Občianska demokracia by voliči poslali do parlamentu
 

Na snímke uprostred líder hnutia Progresívne Slovensko Ivan Štefunko

Progresívne Slovensko by volilo 5,3 percenta opýtaných v Národnej rade SR by mali osem kresiel a strana Spolu – Občianska demokracia by získala podporu päť percent a rovnako osem mandátov.
Vyplýva to z prieskumu agentúry FOCUS, ktorý uskutočnila od 7. do 14. novembra formou osobného dopytovania na vzorke 1 012 respondentov.
Podľa prieskumu by už tradične voľby vyhrala strana Smer-SD s podporou 20,9 percenta a 34 mandátmi. Druhá by skončila strana Sloboda a Solidarita so ziskom 12 percent (20 mandátov) a tretia strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, ktorú by volilo 9,8 percenta (16 mandátov).
Respondenti odpovedali na otázku: “Teraz si, prosím, predstavte, že by sa parlamentné voľby konali tento víkend a kandidovali by nasledujúce strany a hnutia. Ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?” Agentúru SITA o výsledkoch prieskumu informoval Martin Slosiarik z agentúry FOCUS.
Podľa prieskumu by vo voľbách do Národnej rady SR skončilo štvrté so ziskom 9,5 percenta a 16 mandátmi hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Za nimi skončilo hnutie Sme rodina – Boris Kollár (8,1 %, 13 mandátov), Slovenská národná strana (8 %, 13 mandátov), ako aj mimoparlamentné Kresťanskodemokratické hnutie (7,7 %, 12 mandátov). Do Národnej rady SR by sa dostala aj strana Most-Híd s podporou 5,9 percenta (10 mandátov).
Voliť by nešlo 11,9 percenta opýtaných. Na otázku, koho by volili, odpovedalo “neviem” 12,7 percenta respondentov.

 
 
Príspevok Prieskum agentúry FOCUS: Voľby by vyhral Smer, Progresívne Slovensko by sa vraj tešilo tiež zobrazený najskôr Hlavné správy.