Bratislava 2. októbra 2018 (HSP/Foto:Kancelária prezidenta SR)
 
Upozornenie: Pretože prieskumy agentúr sa pri posledných parlamentných voľbách od skutočných výsledkov značne líšili, k výsledkom aktuálnych prieskumov pristupujte s použitím kritického myslenia
 
Agentúra FOCUS uskutočnila v dňoch 18.9. –25.9. 2018 prieskum verejnej mienky formou osobného dopytovania. Výberovú vzorku tvorilo 1015 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia

Prezidentský palác

Na prvých dvoch miestach sa umiestnili kandidáti, ktorí zatiaľ nekandidujú. Miroslav Lajčák kandidatúru už viackrát odmietol. Andrej Danko zas sľúbil ako kandidáta za SNS nominovať niektorú zo žien.
Z reálne kandidujúcich kandidátov tak skončil na prvom mieste Róbert Mistrík s podporou SaS s minimálnym náskokom pred nezávislým kandidátom Štefanom Harabinom. Zaujímavý výsledok priniesol Focus čo sa týka Mariána Kotlebu. Podľa prieskumu Focusu skončil totiž na treťom mieste tiež s minimálnou stratou za Štefanom Harabinom. Zaujímavé je to preto, že v prieskume agentúry AKO mal len 4,7 % hlasov a medzi agentúrami tu tak dochádza k vážnej nezhode.
Na ďalších miestach s rovnakým ziskom skončili Béla Bugár z Most Híd a Veronika Remišová z OĽaNO. Zuzana Čapútová z Progresívneho Slovenska nasleduje už s väčšou stratou. Ostatní kandidáti už získali výrazne menej hlasov a pravdepodobne nebudú mať šancu zasiahnuť do druhého kola prezidentských volieb.
Respondentom bola položená nasledujúca otázka: “Prezidentské voľby budú na Slovensku na jar na budúci rok. Predstavte si však, že by sa prezidentské voľby konali už tento víkend a na prezidenta by kandidovali nasledujúci kandidáti. Ktorému z nich by ste dali svoj hlas?” (Respondentom bol predložený zoznam s menami možných prezidentských kandidátov. Zoznam mien náhodne rotoval.)
Výsledkom prieskumu bolo: 29,7% odpovedalo neviem a 9,0% respondentov uviedlo, že by voliť nešlo. Ostatných 61,3%2 respondentov – rozhodnutých voličov – rozdelilo svoje preferencie nasledovne.

 
Príspevok Prieskum agentúry Focus: Na prvých dvoch miestach sa umiestnili kandidáti, ktorí nekandidujú na hlavu štátu zobrazený najskôr Hlavné správy.