Bratislava 5. októbra 2018 (HSP/TASR/Foto:SITA-Diana Černáková)
 
Upozornenie: Pretože prieskumy agentúr sa pri posledných parlamentných voľbách od skutočných výsledkov značne líšili, k výsledkom aktuálnych prieskumov pristupujte s použitím kritického myslenia
 
Najdôveryhodnejším politikom s klesajúcou tendenciou je aktuálne prezident SR Andrej Kiska, dôveruje mu 41,3 percenta ľudí. Na druhom mieste skončil premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Trojicu najdôveryhodnejších politikov uzatvára predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Vyplýva to zo septembrového prieskumu agentúry Focus

Na snímke Andrej Kiska

Pellegrinimu dôveruje 39,7 percenta opýtaných, Dankovi vyjadrilo podporu 29,3 percenta opýtaných. Predseda strany Most-Híd Béla Bugár sa s 27,7 percenta ocitol na štvrtom mieste. Nasleduje predseda SaS Richard Sulík, ktorému dôveruje 26,7 percenta opýtaných.
Do desiatky najdôveryhodnejších politikov sa podľa prieskumu dostal aj predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár (26,1 percenta), predseda Smeru-SD Robert Fico (25,4 percenta), za ním nasleduje líder hnutia OĽaNO Igor Matovič (23,6 percenta), ďalej predseda mimoparlamentného KDH Alojz Hlina s 15,5 percenta. Rebríček uzatvára šéf ĽSNS Marian Kotleba s 13,9 percenta respondentov.
Agentúra FOCUS uskutočnila v dňoch 18. 9. – 25. 9. 2018 prieskum verejnej mienky formou osobného dopytovania. Výberovú vzorku tvorilo 1 015 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia.
Agentúra zisťovala mieru dôvery/nedôvery občanov k vybraným politikom, konkrétne k najvyšším ústavným činiteľom a predsedom politických strán, ktoré dlhodobo prekračujú hranicu zvoliteľnosti do parlamentu.
Respondentom bola položená nasledujúca otázka: “Do akej miery dôverujete alebo nedôverujete nasledujúcim politikom?”

Politici sú v tabuľke zoradení podľa podielu odpovedí úplne + skôr dôveruje

 
Zaujímavejšia je však dôvera/nedôvera k vybraným politikom v elektorátoch vybraných politických strán
Agentúra Focus sa zároveň pýtala aj na dôveryhodnosť politikov u voličov konkrétnych politických strán. V strane Smer-SD najviac dôveruju Ficovi a Pellegrinimu, prezident Andrej Kiska sa ocitol až na 5. mieste. Voliči SNS majú dôveru v Dankovi a tiež v priemiérovi, Kiska je u nich rovnako na 5. mieste.
Iná situácia je však pri opozicných voličoch. Voliči SaS dávajú do popredia Sulíka a Kisku. Podobne sú na tom aj voliči OĽaNO, Sme rodina, Most-Híd a KDH – dôverujú lídrovi strany a následne prezidentovi Kiskovi.
Voliči strany ĽSNS dôverujú Marianovi Kotlebovi a Borisovi Kollárovi.
Politici sú v jednotlivých elektorátoch zoradení podľa % odpovedí dôveruje (úplne+skôr). Dopočet do 100% v každom riadku tvoria odpovede “nevie”.

 
Dôvera/nedôvera k vybraným politikom – porovnanie (2014-2018)
Agentúra Focus zároveň zverejnila aj dôveru či nedôveru voči politikom v priebehu rokov 2014 až 2018.
Dôvera prezidenta Kisku klesla zo 71 percent na súčasných 41 percent, zároveň došlo k nárastu ľudí, ktorí mu nedôverujú – z pôvodných 24 na 55 percent.
Súčasný premiér Pellegrini zaznamenal nárast z 34 na 40 percent. Nedôveruje mu 56 percent.
Predseda parlamentu zaznamenáva pokles preferencií. Najvyšší počet mal v roku 2016 – vtedy mu dôverovalo 41 percent, aktuálne 29 percent.
Pokles zaznamenáva aj ostatní politici vrátane Fica, Bugára, Kotlebu či Matoviča.

Symbol “-” označuje nedostupný údaj

 

Symbol “-” označuje nedostupný údaj

 
Príspevok Prieskum agentúry Focus: Lídri SaS, OĽaNO, Sme rodina, KDH a Most-Híd majú problém, Kiska im siaha na voličov zobrazený najskôr Hlavné správy.