Bratislava 21. septembra 2017 (HSP/tyden/Foto:Pexels)
 
Najnovšie porovnanie platov východoeurópskych a stredoeurópskych krajín s tými nemeckými ukázalo krutú pravdu. Rozdiely sú v stovkách eur
Ilustračné foto

Z analýzy, ktorú zverejnila Európska odborová konfederácia ETUC, vyplýva, že rozdiel medzi priemernou čistou mesačnou mzdou na Slovensku a v Nemecku je po prepočte na kúpnu silu priepastných 574,40 eura. Avšak po úpravách o ekonomickú štruktúru a zloženie pracovnej sily je to až neuveriteľných 708 eur a 40 centov.
„Je to mzdový trest za prácu v strednej a východnej Európe,“ tvrdí tajomníčka konfederácie Esther Lynchová a dodáva, že tieto markantné rozdiely v mzdách nie je možné vysvetliť nižšími výdavkami na živobytie. Práve naopak, ak sa vezmú do úvahy aj tie, tak sa rozdiel zväčší, tvrdí Lynchová.
Podľa tajomníčky konfederácie je kľúčovou súčasťou prosperity priemyslového úspechu Nemecka, Rakúska, Holandska a severských krajín fakt, že v týchto krajinách existuje spravodlivejší a transparentnejší systém pre stanovenie miezd a jednanie so zamestnancami, píše český spravodajský portál tyden.cz.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.