Prichádza nevyhnutné: Nórsko plánuje osobitnú daň na elektrické autá

Oslo 16. októbra 2017 (HSP/DWN/Foto:Pixabay)

Nórska vláda plánuje osobitnú daň na elektrické autá. Doteraz boli elektromobily štátom výrazne dotované
Ilustračné foto

Nórska vláda plánuje osobitnú daň na ťažké elektrické autá s hmotnosťou viac ako 2 tony. Táto požiadavka znamená, že budú ovplyvnené v podstate len autá spoločnosti Tesla. Cena Tesla by sa mohla zmeniť až o 10 500 eur, informuje Financial Times.
Treba však mať na pamäti, že nákup elektrických vozidiel v Nórsku je značne dotovaný úľavami a dotáciami v celkovej sume až do 48 000 eur na vozidlo. Po zavedení dane by teda stále zostala štátna dotácia na Teslu vo výške niekoľko desiatok tisíc eur. Dotácie viedli k tomu, že Nórsko má najvyšší počet elektrických automobilov na obyvateľa na celom svete. V krajine sa predá viac elektrických automobilov ako vozidiel s tradičnými spaľovacími motormi.
V Osle sa elektrické automobily stali problémom dopravy. Vodiči autobusov hlásia, že autobusové jazdné pruhy sú preplnené elektromobilmi. Vysoká hmotnosť vozidiel medzitým viedla k poškodeniu ciest.
Zástupcovia elektrotechnického priemyslu vyjadrujú obavy. “Toto je bomba. To znamená, že sa nórska vláda hrá s celým odvetvím. Je to zlý signál a ovplyvní rozhodnutie zákazníkov,” tvrdí generálna tajomníčka Nórskej asociácie pre elektrické autá Christina Buová.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.