Vôbec po prvý raz od roku 1998 sa stalo, že sa bratia dostali medzi najlepších 32 hráčov. Kým cesta mladšieho, len 19-ročného Alexa, sa tam po viac než štvorhodinovej päťsetovej dráme so Španielom Rafaelom Nadalom skončila, o desať rokov starší Mischa Zverev je po prvý raz v živote vo štvrťfinále grandslamového turnaja. Na ceste do neho vyradil aj svetovú jednotku Brita Andyho Murrayho. „Ani neviem, ako sa mi to podarilo,“ tešil sa starší zo Zverevovcov, ktorý sa pohybuje na okruhu ATP už jedenásť rokov. Dodnes však na rozdiel od mladšieho brata nevyhral jediný turnaj. Mladší Saša to dokázal v Petrohrade, keď vo finále zdolal Wawrinku.

Napriek tomu je Mischa najväčším prekvapením turnaja v Austrálii. Vstupoval do neho ako svetová päťdesiatka, momentálne mu patrí 35. miesto v rebríčku. Tak vysoko ako teraz však ešte nikdy v kariére nebol. Vo štvrťfinále narazí na Švajčiara Rogera Federera a ani tam nemusí byť bez šancí. Otec Alexander Zverev starší je na synov hrdý. Aj on – rovnako ako manželka Irina – hrával v minulosti profesionálne tenis. Tak ďaleko ako jeho potomkovia to však nikdy nedotiahol. Jeho grandslamovým maximom boli dve prvé kolá – v Melbourne (1985) a vo Wimbledone (1986).

Zverev senior je rodák zo Soči, tam sa narodil aj prvorodený Mischa, no v roku 1991 sa rodina presťahovala do Nemecka. Usadili sa v Hamburgu, kde prišiel o šesť rokov neskôr na svet mladší Saša. Preto obaja reprezentujú Nemecko. „Nikdy som ich do tenisu nenútil. Rozhodli sa sami,“ prezradil Saša starší pre ruský server Sport-Express. Ešte viac šokoval ďalším tvrdením. Vraj sa ani jeden z nich ešte nikdy nedotkol alkoholu. „Ani na dovolenke,“ prízvukoval otec nemeckých hráčov.

Jeho deti fungujú naopak ako býva zvykom. V tomto prípade mladší ťahá staršieho, keďže Alexander je preukázateľné väčší talent. „Je pre mňa veľkou motiváciou. Aj keď som zvažoval, či sa po zranení vrátiť, alebo nie, práve on ma presvedčil, že mám na to, aby som sa vrátil do prvej stovky. Som mu za to vďačný,“ priznáva Mischa. Výkony mladšieho Alexandra zaujali aj Španiela Nadala. Už vlani o ňom vyhlásil, že je to možno budúca svetová jednotka. „Má na to všetky predpoklady,“ povedal vtedy.

Cestovať po turnajoch vo dvojici, ak máte pri sebe brata, má svoje výhody. „Je skvelé nebyť na všetko sám,“ priznal raz Mike Bryan, ktorého často sprevádza jeho tenisová dvojička Bob Bryan.

Na druhej strane žreb vás môže postaviť proti sebe. Keď sa to pred dvomi rokmi prihodilo v kvalifikácii Wimbledonu Rakúšanovi Jürgenovi Melzerovi bol v rozpakoch. „Najhorší deň môjho života,“ vyhlásil po výhre nad mladším bratom Geraldom. Na druhej strane sestry Williamsové to už určite neriešia. Hrali proti sebe už 27-krát. „Už si s tým dokážeme poradiť,“ citoval ich server tennis.com.