Nech mi je v zmysle požiadavky kritického vyjadrovania sa k dianiu na politickej a spoločenskej scéne dovolené trochu pošpekulovať.
„Vyzerá to tak, že Slovensko je proeurópskym ostrovom v strednej Európe“ – keď to vyhlásil predseda vlády po rokovaní s prezidentom a predsedom parlamentu na tému o budúcnosti slovenskej zahraničnej politiky, nevdojak mi prišiel na um Robinson Crusoe a jeho príbeh.
Robinsona, ako vieme, stvoril anglický spisovateľ Daniel Defoe pred dvesto rokmi vraj na základe príbehu istého Škóta zo sedemnásteho storočia. Toho mali v roku 1704 údajne na vlastnú žiadosť vysadiť z lode na ostrov v Tichom oceáne, na ktorom potom prežil štyri roky spolu s opicou, psom a domorodcom Piatkom. Po všelijakých dobrodružstvách a trampotách ho náhodou našli a dopravili naspäť do Anglicka. Keďže román mal veľký úspech, napísal Defoe ešte v roku 1719 druhý diel Robinsonových dobrodružstiev, v ktorom je už Robinson obchodníkom a v rámci biznisu zájde aj do Číny, a o rok dopísal aj tretiu časť pod názvom „Vážne premýšľanie o Robinsonovi Crusoe“.
Premýšľajme teda v duchu Defoeho románu. Robinsonov otec chcel, aby syn vyštudoval a stal sa úradníkom, on však tvrdohlavo túžil po kariére námorníka, chodil po rôznych krčmách a platil námorníkom za rozprávanie historiek z ich ciest. Otec s Robinsonovým snom nesúhlasil, pretože na mori mu zomrel najstarší syn Jakub, a druhý, Tomáš, padol v bitke s Nemcami či Francúzmi… Robinson však stretol starého priateľa zo školy, ktorý mu ponúkol, aby s ním odišiel na lodi s obilím… Napokon, keďže nemal čím zaplatiť si cestu domov, lebo všetko prehral s námorníkmi v kartách, nastúpil na loď a všetko sa to začalo…
Nuž, osud Robinsonovcov, ktorí opustia susedov a nechajú sa na vlastnú žiadosť vysadiť na ostrov uprostred Európy, všetko prehrajú s ošľahanými námorníkmi v kartách a…? Pýtate sa, kto bude Piatkom, kto opicou, kto psom? To ešte nevieme. Prežijeme však štyri roky, náhodou nás niekto nájde a dopraví naspäť do reality medzi našich susedov. Vrátime sa, ponavštevujeme ich a zo stretnutia budeme mať veľkú radosť. Ako Robinson s Piatkom, ktorí sa potom všetkom usadili v Anglicku a založili spolu obchodný dom Crusoe & Piatok?

28. 10. 2017.

Marián Tkáč, predseda MS