Bratislava 4. júna 2018 (HSP/Foto:PD)
 
Priama Demokracia – PD bude vždy podporovať dobré návrhy a zákony, ale rovnako očakáva od politikov a parlamentných strán, politickú kultúru a férové konanie a to aj napríklad pri zákonoch a návrhoch, ktoré ak prezentuje aj mimoparlamentná strana, mali by politici v NR SR dokázať pomenovať kto a akú tému prevezme, alebo skopíruje, píše PD vo svojom vyhlásení.

Ilustračné foto

„V novembri 2017 sme na našom webe zverejnili tlačovú správu, ktorá rovnako vyšla aj v TASR, kde popisujeme  spôsob ako by sme si predstavovali v budúcnosti beztrestné pálenie domáceho, konkrétne v domácnostiach pre vlastnú spotrebu. Prezentujeme v tomto návrhu , že sa budeme snažiť presadiť zákon, kde si každá rodina, ktorá vlastní záhradu s ovocnými stromami, bude môcť na certifikovanom prístroji spracovať svoj destilát, ktorý bude môcť využiť iba pre svoju spotrebu. V praxi by to znamenalo, že  vlastník záhrady najneskôr do 30.5. v danom roku požiada obecný úrad, prípadne mestský úrad  na jednom predpísanom tlačive A4 o spracovanie maximálne 60 l destilátu pre vlastnú spotrebu. Miestne príslušný úrad takémuto žiadateľovi vystaví súhlasné potvrdenie s podmienkou zaplatenia poplatku 60,- eur so splatnosťou do 30 dní, dokedy zároveň má žiadateľ povinnosť doložiť doklad o zakúpení certifikovaného výrobku na spracovanie destilátu, v opačnom prípade nebude dodržaná podmienka na vlastnú výrobu! Posledná podmienka, ktorú musí vlastník záhrady splniť, je najneskôr 10 dní pred samotnou realizáciou spracovania kontaktovať miestny úrad, ktorý vykoná po samotnom spracovaní destilátu zapečatenie tohto prístroja, ktorý znova odpečatia poverení pracovníci miestneho úradu na ďalšiu sezónu, prípadne aj neskôr. Pôjde o dobrovoľnosť, čo znamená, že ak niekto nemá záujem spracovať ovocie na výrobu destilátu v danom roku (napríklad zlá úroda a podobne), nebude žiadať miestny úrad, ani nič platiť!!! Tento proces poznajú aj naši susedia v Maďarsku, kde je poplatok dokonca vyšší a nedochádza k zneužívaniu tejto možnosti. Náš názor je ten, že pokiaľ si dnes môže beztrestne záhradkár, ktorý pestuje hrozno, vyprodukovať domáce víno a konzumovať ho, rovnako by si mali mať možnosť naši záhradkári vyprodukovať aj svoj domáci destilát, ale iba pre svoju spotrebu a v obmedzenom množstve! Preto sme sa prekvapili, že už iba s obmenou produkcie povoleného množstva destilátu a s určitými už legislatívnymi nariadeniami, tento náš návrh predkladá parlamentná strana Most- Híd, ktorá sa ani nezmienila, že podobný návrh dlhodobo prezentuje naša momentálne neparlamentná strana PD a nevadí nám, že podobný zákon prejde, nakoľko je logický, ale vadí nám to, že takto sa na Slovensku vykonáva politika a neplatí nič ako slušnosť povedať verejnosti aj napr. na pôde NR SR, že značnú časť prevzali z našej myšlienky,“ uviedol predseda strany Marek Géci.
Redakciu informoval predseda strany PD Marek Géci.
 
Príspevok Priama Demokracia prezentuje návrh zákona, kde by si domácnosti mohli beztrestne vypáliť domáce. Most-Híd tento návrh zjavne prevzala zobrazený najskôr Hlavné správy.