Bratislava 13. augusta 2018 (HSP/Foto:Priama demokracia)
 
Potraviny v našej krajine zdraželi najviac z celej EÚ a neustále sa u základných potravín stretávame so zdražovaním a s tým nemôže Priama demokracia súhlasiť. Neustále zdražovanie ide na úkor našich rodín, ktoré pri nízkych a slabo rastúcich mzdách môžu iba konštatovať, že za nízke mzdy kupujú čoraz drahšie potraviny.

Na snímke Marek Géci, predseda strany Priama Demokracia

„Prieskumy, ktoré jasne poukazujú na neustále medziročné zvyšovanie potravín v našej krajine, mimochodom najviac z celej EÚ, poukazujú na skutočnosť, že naši občania musia trpieť neustále zvyšovanie a politici, ktorých delegovali ľudia do NR SR, aby hájili ich záujmy, nedokážu riešiť tento neudržateľný stav. Trhová ekonomika nijak neumožňuje regulovať tvorbu cien v reťazcoch, u predajcov, a to je reálny fakt, ktorý nezmení žiaden politik. Jediným riešením, ako dokáže štát kontrolovať ceny potravín a legitímnym spôsobom zasiahnuť do trhu a tvorby cien, je vytvorenie normálnej konkurencie voči ostatným predajcom, kedy štát vo forme štátnej siete potravín dokáže ceny potravín udržať na prijateľnej úrovni pre spotrebiteľa a zabezpečiť dostupnosť a kvalitu potravín.
V predchádzajúcom období sme sa stretávali s kauzami, kedy potraviny boli kontaminované škodlivými zložkami zo strany zahraničných výrobcov, kvalita častokrát nedosahovala rovnaké parametre ako u rovnakých produktov v západnej Európe a rovnako je problémom cena, nakoľko neustále rastie.
Na tento problém poukazujeme dlhodobo, ešte pred vypuknutím kauzy s maslom, následne prišli ťažkosti s vajcami a dnes máme reálne porovnania cien, kedy sa jasne preukázalo, čo sme tvrdili aj v minulosti, že ceny u nás rastú a rozhodne neprestanú rásť. Našim opatrením je zavedenie štátnej siete potravín, kde štát ako 100 % vlastník bude regulovať cenu potravín vo svojej sieti na udržateľnej a prijateľnej úrovni bez zásadných výkyvov a zabezpečíme prevahu domácich výrobkov od našich domácich producentov, ktorí by inak nemali šancu dostať svoje produkty na pulty reťazcov a malých obchodov. Benefity z takejto siete potravín sú jasne preukázateľné, nakoľko na danú sieť sa budú zároveň viazať aj udržateľné pracovné miesta, kvalita potravín, cena potravín a naši výrobcovia sa stanú sebestačnejší vo výrobe, nakoľko svoje výrobky budú mať aj kde predávať! Takto dokáže štát regulovať cenu a zapojiť sa do tvorby ceny, čo nezakazuje žiadna legislatíva. Pre pesimistov takéhoto modelu dávame do pozornosti napríklad podobný projekt, aj keď v inom odvetví, a to spoločnosť zo zahraničia, ktorá sa zaoberá výrobou elektroniky a mobilných zariadení, ktorú určite všetci poznáme, a tu sa rovnako jedná o účasť štátu ako vlastníka a jedná sa o dobrý projekt. Neustále sa prizeranie našich politikov a krútenie plecami, že štát nemôže a nemá ako zasiahnuť do tvorby ceny potravín musí skončiť, riešenie formou štátnej siete potravín je reálne, treba si ho iba osvojiť a zo štátnej siete potravín spraviť úspešný projekt a nie stratový projekt, ktorý by riadili nominanti bez skúseností a kompetentnosti“, uviedol predseda strany Marek Géci.
Redakciu informoval Marek Géci, predseda strany Priama Demokracia – PD
 
Príspevok Priama demokracia: Potraviny na Slovensku znova zdraželi o viac ako 5 %, najviac z celej EÚ, politici sa tomu nečinne prizerajú. Riešením je zavedenie siete štátnych potravín so 100 % podielom štátu zobrazený najskôr Hlavné správy.