Bratislava 5. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Občania majú mať právo zasahovať do chodu štátu v prípade, že zvolení poslanci Národnej rady SR si neplnia svoje poslanecké povinnosti a vôľu voličov. Tvrdí to politická strana Priama demokracia-PD, ktorá chce pre takéto prípady zabezpečiť funkčné referendum.
Ilustračné foto

“Na vypísanie referenda bude potrebných 150.000 petičných podpisov, ktoré umožnia automaticky predkladateľom petičného návrhu presadiť daný návrh zákona do programu hlasovania v NR SR,” uvádza strana vo svojom návrhu. Ak by poslanci odmietli o takto predloženom návrhu zákona hlasovať alebo by ho parlament neprijal, zákon by automaticky išiel do celoštátneho referenda, ktoré by sa konalo spolu s najbližšími celoštátnymi voľbami, navrhuje strana.
Predmet hlasovania v referende by bol podľa nej prijatý ako zákon, ak zaň zahlasuje 50 a viac percent zúčastnených voličov a súčasne bude nadpolovičná väčšina dosiahnutá aspoň v polovici okresov. “Tým zrušíme povinné kvórum účasti, ktoré sa neaplikuje ani pri voľbách do NR SR,” pripomína Priama demokracia-PD.
Hlasovanie v referende iba v čase konania iných celoštátnych volieb podľa strany zminimalizuje náklady na konanie referenda. “Naším cieľom bude prepojiť hlasovací systém s centrálnym registrom občanov a vylúčiť možnosť opakovaného hlasovania tým istým voličom,” uvádza sa tiež v návrhu, podľa ktorého by v budúcnosti centrálny register elektronicky vyhodnotil i hlasovanie v okresoch a krajoch bez potreby sčítavania hlasov cez volebné komisie.
Každá referendová otázka podľa Priamej demokracie-PD musí mať zákonom stanovený priestor na prezentáciu vo verejnoprávnych aj v súkromných médiách, ktoré vysielajú v SR, aj v printových médiách.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.