Bratislava 15. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Prezídium PZ)

Zo Slovenska pravdepodobne vyhostia 78 nelegálnych migrantov, ktorých polícia zadržala v noci na utorok (14.11.) v Žiline. Na stredajšej tlačovej konferencii to oznámil minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) s tým, že medzi migrantmi je 22 detí, 31 žien a 25 mužov.
Na snímke kamión s nelegálnymi migrantmi

“Predpokladám, že budú postupne títo ľudia vydávaní späť, či už do krajiny svojho pôvodu, alebo do krajiny, ktorá ich ako prvá registrovala. V zmysle dublinských nariadení to bude v tomto prípade predovšetkým Rumunsko,” povedal minister.
Otázka udelenia azylu na území Slovenska by podľa jeho slov nemala v tomto prípade prísť do úvahy. V tejto chvíli sú ženy a deti umiestňované do Útvaru policajného zaistenia pre cudzincov v Sečovciach a muži do Útvaru policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove. “Teraz prebiehajú úkony, ktoré sú súčasťou trestného konania. Tie musia prejsť. Musíme zaistiť ich nástupné miesto, s kým komunikovali, keďže v tom bude zapojený medzinárodný organizovaný gang. Šoféri kamiónov pochádzali z Turecka, ale nakládka samotných migrantov s najväčšou pravdepodobnosťou prebiehala v Rumunsku. Chceme zistiť presné podrobnosti,” spresnil Kaliňák.
Minister deklaruje, že slovenské hranice sú dobre strážené a aj vďaka tomu v tomto roku zadržali viac ako 100 nelegálnych migrantov počas organizovaných operatívno-pátracích akcií. “Boli pri nich zadržaní aj viacerí prevádzači. V 18 prípadoch prebieha aj trestné konanie. Platí to, čo sme hovorili vždy, Slovensko je na trase nelegálnych migrantov, tak ako bolo v roku 2015. Trasa cez nás do Poľska, Česka a ďalej do Nemecka je najkratšia a aj najjednoduchšia,” podotkol minister.
Akcia, pri ktorej zadržali 78 migrantov v Žiline, vychádzala z informácií z medzinárodnej spolupráce a Slovensko nasadilo pri nej jednotku pre odhaľovanie nelegálnej migrácie. Polícia naďalej pátra po samotných organizátoroch pašovania.
V utorok o 00.30 h policajti v mestskej časti Budatín na Námestí hrdinov v smere do Žiliny zastavili dve za sebou idúce nákladné vozidlá. Vodičov z Turecka vyzvali, aby otvorili prívesy, zároveň prizvali aj kolegov z finančnej správy, keďže kamióny boli zaplombované. Po otvorení zistili, že okrem tovaru sa vo vozidlách vezie aj 78 mužov, žien a detí irackej, iránskej a sýrskej národnosti, Podľa prvotných informácií mali byť cudzinci naložení v Rumunsku a ich cesta mala viesť cez Maďarsko a Slovensko do Nemecka.