Paríž 21. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kamil Zihnioglu)

Francúzska polícia zadržala dvoch mužov, ktorých podozrieva, že zohrali úlohu pri zabezpečení zbrane pre islamského extrémistu Ziyeda Bena Belgacema, ktorý v sobotu zaútočil na hliadku vojakov na parížskom letisku Orly.

Na snímke policajti na mieste činu

Pre tlačovú agentúru DPA to dnes potvrdili justičné zdroje z francúzskej metropoly. Podľa informácií tamojších médií zadržaní muži vo veku 30 a 43 rokov nepatria medzi islamistov. Už počas víkendu zadržali troch príbuzných útočníka, ktorých však neskôr prepustili na slobodu.

Vyšetrovatelia nevylučujú, že extrémista, ktorého zlikvidovali kolegovia prepadnutej vojačky, plánoval džihadisticky motivovaný útok. Celý incident trval necelé tri minúty. Na letisku nikto neutrpel zranenia.

Belgacem má vraj bohatý trestný register. Už v sobotu pred útokom na vojačku na letisku strieľal na príslušníkov dopravnej polície, ktorí ho zastavili kvôli porušeniu dopravných predpisov.

Pri súdnej pitve vyšlo najavo, že v mužovej krvi sa nachádzali stopy kokaínu a hašišu. V čase smrti mal takisto v krvi alkohol v množstve 0,93 gramu na liter, čo je takmer dvojnásobok najvyššej hodnoty, ktorá je vo Francúzsku prípustná pri riadení motorového vozidla.

Francúzsky premiér Bernard Cazeneuve v Paríži vyhlásil, že od začiatku roka sa podarilo v krajine galského kohúta prekaziť päť teroristických útokov, vlani sa to podarilo za celý rok v 17 prípadoch. Podrobnosti však predseda francúzskej vlády neuviedol.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.