Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Teherán 22. septembra (TASR) – Najmenej osem členov elitných iránskych revolučných gárd zahynulo a 20 ďalších ľudí utrpelo zranenia pri útoku ozbrojencov, ktorí v sobotu zaútočili na vojenskú prehliadku v meste Ahváz na juhozápade Iránu. Informuje o tom agentúra AP na základe aktuálnych správ iránskych médií.

Štátna tlačová agentúra IRNA najprv uviedla, že medzi zranenými je aj jedna žena a jedno dieťa. Minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf však neskôr tweetoval, že medzi obeťami je detí viacero a aj novinári.

Z útoku šéf iránskej diplomacie obvinil štáty blízkovýchodného regiónu a ich „pánov z USA“ a varoval, že Teherán pohotovo a presvedčivo zareaguje.

Zaríf dodal, že ozbrojenci boli „teroristi naverbovaní, vycvičení, vyzbrojení a zaplatení zahraničným režimom“. Podrobnosti neuviedol, agentúra AP však poznamenáva, že v oblasti, kde došlo k sobotnému útoku, už v nedávnej minulosti útočili na ropovody arabské separatistické skupiny.

Štátna televízia opísala najskôr útočníkov ako „takfírí“, čo je pojem, ktorým sa v šiitskom Iráne donedávna označovali militanti teroristickej sunnitskej organizácie Islamský štát.

Polooficiálna tlačová agentúra Fars, blízka revolučným gardám, neskôr spresnila, že útok vykonali dvaja muži v uniformách farby kaki na motocykli.

Takfírí je výraz všeobecne poukazujúci – tak v arabčine, ako aj v perzštine – na extrémistických sunnitských moslimov, ktorí obviňujú ostatných moslimov z neverectva.

Iránska tlačová agentúra Tasním spresnila, že cieľom atentátnikov v mestskom parku, kde sa vojenská prehliadka konala, boli príslušníci iránskych revolučných gárd. Ahváz je hlavným mestom provincie Chúzestán, ležiacej pri hraniciach s Irakom.

Útočníkom sa z miesta činu podarilo ujsť, bezpečnostné jednotky ich však začali prenasledovať, doplnila agentúra AP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR