Valletta 18. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Jon Borg)

Pri bombovom útoku, ktorý pripravil v aute o život maltskú investigatívnu novinárku Daphne Caruanovú Galiziovú, bola podľa presvedčenia polície použitá silná plastická trhavina Semtex, preferovaná teroristickými organizáciami.
Na snímke maltská investigatívna novinárka Daphne Caruanová Galiziová

Noviny Times of Malta s odvolaním sa na nemenované policajné zdroje dnes informovali, že samotná sila výbuchu a opis očitého svedka poukazujú na použitie plastickej trhaviny Semtex, zmesi určenej na demolácie, ale často využívanej pri rozsiahlych útokoch.
Caruanová Galiziová (53) bola ostrou vládnou kritičkou, jej články po obrovskom úniku dokumentov známych ako Panamské dokumenty – ktoré sa týkali aj dvoch ministrov maltskej vlády – si vynútili v júni predčasné parlamentné voľby v tejto členskej krajine EÚ.
Novinárku zabili v pondelok 16. októbra, keď prešla autom od svojho domu len niekoľko metrov. Maltská vláda prizvala na vyšetrovanie zahraničných odborníkov. Medzitým Európska ľudová strana (EĽS), najväčšia v Európskom parlamente (EP), vyzvala na “nezávislé medzinárodné vyšetrovanie” prípadu.
“Už nebudeme maltskej vláde tolerovať, že odmieta transparentnosť v prípade Panamských dokumentov,” napísal na Twitteri predseda skupiny EĽS v EP Manfred Weber.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa tiež pridala k hlasom na medzinárodnej scéne, ktoré útok na novinárku odsúdili. Povedala, že bezpečnosť a sloboda žurnalistov sú pre fungovanie demokracie zásadné.
V utorok večer maltský opozičný líder Adrian Delia vyzval premiéra Josepha Muscata na odstúpenie za to, že nedokázal zaručiť Caruanovej Galiziovej bezpečnosť.
Muscat informoval, že blogerka odmietla policajnú ochranu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.