Kerč 18. októbra 2018 (TASR/HSP/Sputnik/RT/Foto:Sputnik-Maria Kritskaya)
 
Devätnásť ľudí zahynulo a ďalších 49 utrpelo zranenia pri stredajšej streľbe na strednej škole v krymskom meste Kerč. Desať ľudí naďalej zostáva na jednotke intenzívnej starostlivosti. Uviedla to v stredu ruská ministerka zdravotníctva Veronika Skvorcovová, ktorú citovali ruské štátne médiá. 

Záber po útoku na školu v krymskom meste Kerč

“Zo 68 osôb ich zahynulo 19, šesť ľudí ošetrili na mieste a zvyšok zranených previezli do nemocnice,” povedala Skvorcovová pre ruskú štátnu televíziu Rossija 24.
Ministerka ďalej povedala, že pri explózii utrpelo vážne zranenia viacero ľudí. Dodala, že ich rany sú “infikované” malými časťami, ktoré obsahovala bomba. Na jednotke intenzívnej starostlivosti podľa ministerky je naďalej desať ľudí, uviedla agentúra TASS.
Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom) predtým uviedol, že u všetkých osôb došlo k smrti v dôsledku strelných poranení, pripomenula agentúra DPA.
Incident sa odohral v stredu v popoludňajších hodinách na Kerčskej strednej odbornej škole polytechnickej (KPK), keď 18-ročný Vladislav Rosľakov, ktorý bol tamojším poslucháčom v poslednom ročníku, spustil v priestoroch budovy paľbu a následne spáchal samovraždu. Streľbe predchádzal i výbuch, ktorý nastal v školskej jedálni.
Ruské bezpečnostné úrady útok preklasifikovali z teroristického činu na masovú vraždu po tom, ako sa zistilo, že všetci zabití podľahli strelným zraneniam. Totožnosť útočníka, ktorý konal sám, určili vyšetrovatelia na základe záznamov bezpečnostných kamier rozmiestnených na chodbách školy. Krymské úrady po incidente vyhlásili trojdňový smútok.
Putin vyjadril rodinám a priateľom obetí hlbokú sústrasť a nariadil ministerstvu zdravotníctva, ministerstvu pre mimoriadne situácie, ako aj ďalším orgánom, aby podnikli príslušné kroky na pomoc obetiam. Hlava štátu taktiež nariadila bezpečnostným úradom vrátane tajnej služby FSB, aby začali vyšetrovanie príčin tejto tragédie.
Kerč je vstupnou bránou na nový 19-kilometrový most, ktorý od mája spája Krymský polostrov s ruskou pevninou.
Russia Today uvádza, že išlo o hektický zásah zdravotníckych tímov, ktoré krátko po oznámení udalosti nestíhali odnášať ranených. Viacerí údajne ležali na nosidlách v blízkosti školy.
Televízny kanál Mash priniesol zábery z bezpečnostných kamier, na ktorých bol útočník – mladý muž v bielom tričku s čiernym nápisom, ktorý prechádza po schodisku so zbraňou v ruke.
Na Twitteru sa okamžite začalo porovnávanie s masakerom v Columbine. Oblečenie útočníka sa nápadne podobalo na Erica Harrisa, jedného z dvoch študentov, ktorí zabili 13 ľudí a zranili 24 osôb na strednej škole v americkom Colorade takmer pred 20 rokmi.
 
 

 
Druhé výbušné zariadenie bolo nájdené u človeka, ktorý sa podieľal na výbuchu
Druhé výbušné zariadenie bolo nájdené v osobných veciach človeka, ktorý sa podieľal na výbuchu na škole v Kerči, povedal hovorca operačného veliteľstva pre Sputnik.
“Druhý výbušný prostriedok bol nájdený v osobných veciach v budove školy a následne bol zneškodnený zodpovedajúcimi prostriedkami,” povedal novinárom predstaviteľ veliteľstva.
Podľa Národného antiteroristického výboru bolo v stredu odpálené neidentifikované výbušné zariadenie na odbornej škole v Kerči.
 
 
Útočník spáchal samovraždu
Organizátor útoku na odbornej škole v Kerč spáchal samovraždu, mal 18 rokov a bol vo štvrtom ročníku, oznámil líder Krymu Sergej Aksjonov pre televíznu stanicu Rossija 24.
“Študent tejto školy, ktorý mal 18 rokov, bol vo štvrtom ročníku,” uviedol Aksjonov v prenose televíznej stanice Rossija 24. Aksjonov dodal, že to bol občan Kerča a po výbuchu spáchal samovraždu. Aksjonov tiež uviedol, že motív študenta sa teraz vyšetruje.
Trestný čin v súvislosti s udalosťami v Kerči bol prekvalifikovaný na vraždu dvoch a viac osôb verejne nebezpečným spôsobom. Informáciu poskytol Vyšetrovací výbor Ruskej federácie.
“Operačne bola zistená identita človeka, ktorý do školy prišiel chvíľu pred udalosťou. Podľa videozáznamu prišiel so zbraňou. Je ním študent 4. ročníka, 18-ročný Vladislav Rosljakov. Jeho telo bolo nájdené v jednej z miestností školy, zastrelil sa,” uviedla Svetlana Petrenko.

Policajti a vyšetrovatelia stoja neďaleko strednej školy po streľbe v krymskom meste Kerč

Výpoveď jednej zo študentiek
“Vyšli sme na ulicu a za niekoľko minút začali explózie. Najskôr prvé poschodie, potom druhé poschodie. Všetci začali kričať a my sme počuli prestrelku. Zvuky sa približovali, začali strieľať po študentoch. Celá skupina sme sa rozbehli smerom do budovy, tam sa ale zapla signalizácia požiaru,” vyhlásila pre Sputnik študentka školy Viktoria.
Dievča sa spolu so skupinou nachádzalo v druhej budove školy, počas prestávky prechádzali z jedného korpusu do druhého. V ten moment sa ozvala explózia. Študenti strednej školy začali utekať na ulicu.
“Začali sme preliezať cez plot. Uvideli sme niekoľko zranených dievčat, pred nami postrelili chlapca. Sám nemohol ísť, nemohol stúpiť na nohu. Jeho preniesli cez plot. Časť študentov preliezla cez plot, časť zašla do opustenej budovy, vybili tam skla a oknami vošli dovnútra, aby sa ukryli,” dodalo dievča.
 

 
Príspevok Pri útoku na Kryme zahynulo 19 ľudí, zranených je 49 osôb zobrazený najskôr Hlavné správy.