Pamplona 13. júla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Najmenej dve osoby nabrali býky na rohy a ďalší štyria ľudia utrpeli zranenia pri dnešnom v poradí siedmom tohtoročnom behu s býkmi v severošpanielskom meste Pamplona, kde sa konajú slávnosti sv. Fermína. S odvolaním sa na miestne úrady o tom informovala agentúra AP
Na archívnej snímke bežia odvážlivci pri býkoch po dláždených, šmykľavých uliciach počas tradičného raňajšieho behu pred býkmi v rámci osláv sviatku svätého Fermína v meste Pamplona v severnom ŠpanielskuNa archívnej snímke bežia odvážlivci pri býkoch po dláždených, šmykľavých uliciach počas tradičného raňajšieho behu pred býkmi v rámci osláv sviatku svätého Fermína v meste Pamplona v severnom Španielsku

Všetkých šesť osôb prijali v Univerzitnej klinike Navarra, kde momentálne posudzujú závažnosť ich zranení. Lekár Jon Arizeta uviedol, že dve osoby, ktoré býky nabrali na rohy, utrpeli zranenia v oblasti nôh. Dvaja ďalší ľudia majú poranenú hlavu.
Býky dnes prekonali 850-metrovú vymedzenú trasu vedúcu kľukatými uličkami Pamplony za dve minúty a 40 sekúnd, čo sa považuje za priemerný čas.
Fiesta v Pamplone sa začala minulý piatok. Býky nabrali v prvých dvoch dňoch na rohy päť bežcov – štyroch Američanov a jedného Španiela. Až do dnes k ďalším nabratiam na rohy nedošlo.
Deväťdňová fiesta v Pamplone sa stala celosvetovo známou vďaka románu Ernesta Hemingwaya z roku 1926 Slnko aj vychádza. Aj vďaka nemu do Pamplony na sviatok sv. Fermína každoročne zavítajú tisíce zahraničných turistov.
Na samotných behoch s dovedna šiestimi vypustenými býkmi sa tradične zúčastňujú stovky odvážlivcov. Za väčšinu zranení tradične môžu pády pri behu prípadne pošliapanie býkmi.
Každý rok sa počas behu s býkmi uličkami Pamplony zraní 50-100 ľudí. Od roku 1911 si beh s pol tony vážiacimi zvieratami vyžiadal aj 15 obetí na životoch. Zatiaľ posledný smrteľný prípad zaznamenali v roku 2009, keď zomrel 27-ročný Španiel.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.