Damask 25. júla 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ghouta Media Center via AP)
 
Štyridsať ľudí zahynulo v stredu ráno pri niekoľkých samovražedných útokoch v prorežimnom meste Suwajdá na juhu Sýrie. Informovala o tom v agentúra DPA s odvolaním sa na Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii.

Ilustračné foto

Medzi obeťami sú príslušníci sýrskych vládnych síl, ich spojenci a civilisti. Ďalšie desiatky ľudí utrpeli zranenia.
Štátna televízia al-Ichbaríja uviedla, že jeden z útočníkov sa vyhodil do vzduchu, keď prechádzal na motocykli cez trh so zeleninou. Ďalší zaútočil na iné námestie plné ľudí. Ostatní dvaja samovražední útočníci sa odpálili po tom, ako ich začali prenasledovať bezpečnostné sily.
Sýrske štátne médiá obvinili z útokov militantov z takzvaného Islamského štátu (IS).
K útokom v Suwajde došlo v čase vládnej ofenzívy na juhu Sýrie, kde vojaci bojujú so skupinou napojenou na IS v blízkosti hranice s Izraelom okupovanými Golanskými výšinami a v iných oblastiach na juhu krajiny. Vládnym silám sa podarilo v pohraničnej oblasti opätovne ovládnuť územia predtým kontrolované povstalcami a v súčasnosti s nimi zvádzajú boje.
IS bol už v Sýrii a Iraku prevažne porazený, ale stále ešte kontroluje malé územia na juhu a východe Sýrie, pripomína agentúra AP.
 
Príspevok Pri samovražedných útokoch v meste Suwajdá na juhu Sýrie zahynulo 40 ľudí zobrazený najskôr Hlavné správy.