Tripolis 2. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Abdul Majeed Forjani)
 
Najmenej sedem ľudí vrátane dvoch samovražedných bombových útočníkov prišlo v stredu o život pri útoku na sídlo volebnej komisie v líbyjskom Tripolise.

Ilustračné foto

Jeden z členov komisie uviedol pre agentúru DPA, že zahynulo najmenej päť osôb spomedzi zamestnancov komisie a strážcov. Úrad najprv napadli ozbrojení muži a potom sa dvaja z nich vyhodili do vzduchu.
Pri útoku, ktorý mal podľa líbyjských médií charakteristické znaky akcií militantov z Islamského štátu (IS), utrpelo ďalších desať osôb zranenia. Zatiaľ sa k zodpovednosti za útok nik neprihlásil. Islamskí extrémisti nesúhlasia s demokratickými voľbami a na inštitúcie s nimi spojené útočia aj v iných krajinách.
Medzinárodné kvarteto, ktoré sa snaží o obnovenie poriadku v Líbyi, uviedlo tento týždeň, že podporuje konanie prezidentských a parlamentných volieb v tomto roku. Vyjadrilo tiež pripravenosť poskytnúť pozorovateľov a pomoc pri hlasovaní s cieľom zabezpečiť slobodné a spravodlivé voľby.
Líbyu sužuje bezzákonnosť a vláda milícií od roku 2011, keď v povstaní prišiel o život diktátor Muammar Kaddáfí. V dôsledku chaosu sa z tejto severoafrickej krajiny stal hlavný tranzitný bod pre migrantov snažiacich sa dostať do Európy.
Krajina je rozdelená medzi dve súperiace vlády – jednu v Tripolise a druhú v Tobruku na východe.
Islamský štát využil anarchiu v Líbyi na svoju expanziu. Koncom roka 2016 vyhnali túto militantnú skupinu z ich bašty v Kaddáfího rodisku Syrta. Zástancovia tvrdej línie Islamského štátu sú však zrejme stále aktívni v líbyjských púštnych oblastiach, dodáva DPA.
 
Príspevok Pri samovražednom útoku v líbyjskom Tripolise zahynulo sedem ľudí zobrazený najskôr Hlavné správy.