Moskva 16. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP)
 
V blízkosti ruských hraníc v oblasti Krymu a Kaliningradu sa pohybovali tri výzvednej stroje. Uviedli v sobotu ráno ruské médiá s odvolaním sa na radarové informácie. Dodali, že aktivita výzvedných systémov NATO pri ruských hraniciach v poslednej dobe rastie.

Americké špionážne lietadlo RC-135W

Lietadlo RC-135V odštartovalo o 8:25 moskovského času z leteckej základne v Grécku, preletelo cez vzdušný priestor Bulharska a dorazilo do Čierneho mora. Vykonávalo prieskum pri juhovýchodných hraniciach Krymu.
Neďaleko od polostrova bol tiež zachytený americký dron RQ-4B-30 Global Hawk. Ten odštartoval z talianskej leteckej základne Sigonella o 05:05 moskovského času. Dron po prelete cez vzdušný priestor Grécka a Ukrajiny niekoľko hodín lietal pozdĺž hraníc Krymu, pričom polostrov niekoľkokrát obletel.
Ďalšie výzvedné lietadlo sa pohybovalo pri západných hraniciach Ruska, vykonávalo rádio-elektronický prieskum. Jednalo sa o lietadlo Švédska. Pohybovalo sa v oblasti Kaliningradu.
Aktivita výzvedných lietadiel NATO pri hraniciach Ruska v poslednej dobe vzrástla. Pravidelne sú lietadlá odhaľované pri hraniciach Krymu či Krasnodarského kraja, ďalej nad Baltským morom a pri ruských základniach v Sýrii.
Pentagon na ruské žiadosti o zastavenie podobnej činnosti reagoval odmietnutím.
 

 
 
Príspevok Pri ruských hraniciach zachytili tri výzvedné lietadla zobrazený najskôr Hlavné správy.