Pri rozhodovaní o EMA prevládli podľa Druckera záujmy jednotlivých krajín

Bratislava 21. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)

Pri rozhodovaní o novom sídle Európskej agentúry pre lieky (EMA) prevládli individuálne záujmy jednotlivých krajín nad záujmami Európskej únie. Myslí si to minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD). Takýto signál podľa neho nebudú občania EÚ hodnotiť pozitívne.
Na snímke minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker

“Mrzí ma, že sme nedokázali postúpiť napriek favorizácii Bratislavy v tomto procese,” skonštatoval v utorok s tým, že slovenská ponuka bola hodnotená ako jedna z najlepších. Prevážiť však mal individuálny záujem starých členských štátov EÚ. Drucker priznal, že v závere rozhodovania prišiel z ich strany silný ekonomický aj diplomatický tlak na Slovensko.
Pripomenul, že agentúra mala pôvodne smerovať do jedného z nových členských štátov, čo sa nestalo. Po novom sa má z Londýna presťahovať do Amsterdamu. Vyjadrenia o znižovaní rozdielov medzi jednotlivými členskými krajinami EÚ preto Drucker označil za frázy. Tvrdí, že členské krajiny aj lídri v tomto procese zlyhali.
Drucker je presvedčený, že Slovensko urobilo pre zisk sídla EMA veľa. “Boli sme vážnym kandidátom, zohrali sme významnú úlohu v boji o túto agentúru,” zhrnul. Z postupu niektorých štátov pri konečnom rozhodovaní je preto sklamaný a celkový výsledok ho mrzí.
Slovenská republika v pondelok (20.11.) neuspela v súboji o presídlenie Európskej agentúry pre lieky z Londýna do Bratislavy. Bratislava nezískala dostatočný počet hlasov už v prvom kole.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)