Bratislava 20. mája 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Martin Havran)

Pri príprave novely zákona o zájazdoch so zámerom zmierniť dopady koronakrízy na cestovné kancelárie sa Slovensko inšpirovalo Českou republikou. „Cestovné kancelárie dostanú vyše roka odklad na to, aby svojim zákazníkom buď vrátili peniaze, alebo predsa len došlo k dohode na zájazde. Je to platné už v dvanástich krajinách, Slovensko bude trinástou,“ povedal v stredu vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) po tom, čo vláda schválila spornú novelu zákona o zájazdoch

Na snímke Richard Sulík

Zmeny ostro kritizovali spotrebiteľské organizácie, považujú ich za diskriminačné, podľa nich sú v rozpore s právom Európskej únie a jej odporúčaniami, pričom problémy cestovných kancelárií riešia na úkor práv ich klientov.

„To, čo sme spravili navyše je, že sme si dali veľmi záležať pri skupinách, ktoré budú od tohto pravidla oslobodené. Môžu, ak majú záujem, svoje peniaze dostať ihneď. To sú ľudia nad 70 rokov, tehotné ženy a tí, ktorí sa v dôsledku koronakrízy stali nezamestnanými,“ uviedol Sulík. Napriek výhradám spotrebiteľských organizácií si myslí, že prijatý návrh je dobrý, kvalitný a rieši hlavný problém cestovných kancelárií. Na vrátenie peňazí, ak nebudú klienti súhlasiť so zmenou zmluvy o zájazde ani s náhradným zájazdom, však budú mať nárok iba niektoré skupiny cestujúcich.

Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) informoval, že iba Česká republika a Slovensko dali do novely zákona o zájazdoch výnimku pre skupiny ľudí, ktorí môžu mať vyplatené peniaze za nezrealizované zájazdy. „Voči českému riešeniu sme navyše urobili to, že ak by hrozilo, že niektorá cestovná kancelária by sa dostala do insolventnosti kvôli vyplateniu niektorých skupín klientov, v tom prípade zo štátneho fondu za tým účelom vytvoreným sa poskytne účelová pôžička na vykrytie likvidity,“ povedal Matovič. To by malo zamedziť tomu, že cestovné kancelárie síce uzavrú dohodu s klientmi, ale finančne to nezvládnu a skrachujú, takže zákazníci by nedostali nič. „Dali sme tam prvok štátneho poistenia, aby cestovné kancelárie situáciu zvládli,“ podotkol premiér.

Zdroj