Pri protivládnych protestoch vo Venezuele zastrelili 17-ročného tínedžera

Caracas 20. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Fernando Llano)

Protivládne protesty vo Venezuele si v noci nadnes vyžiadali život 17-ročného tínedžera. Počas demonštrácií, ktoré v tejto juhoamerickej krajine trvajú od začiatku apríla, zahynulo už viac ako 70 ľudí.
Píše o tom agentúra DPA. Podľa opozičného poslanca Juana Requesensa strieľala do demonštrantov v Caracase vojenská polícia. Päť ďalších ľudí zranili.
Protivládny demonštrant spadol na cestu počas potýčok s bezpečnostnými zložkami na pouličnom proteste v Caracase

Medzitým sa v pondelok ministri z Organizácie amerických štátov (OAŠ) v mexickom Cancúne opäť nedohodli na znení vyhlásenia ku kríze vo Venezuele. Návrh krajín – vrátane USA a Mexika – vyzývajúci prezidenta Nicolása Madura, aby “prehodnotil” svoje plány na prepracovanie ústavy, získalo 20 hlasov, čo nestačilo na schválenie.
Venezuela v súčasnosti čelí najhoršej ekonomickej kríze vo svojich dejinách, hoci má najväčšie zásoby ropy na svete: zápasí s nedostatkom potravín a liekov a detská úmrtnosť sa tam v poslednom období zvýšila o 30 percent. Medzinárodný menový fond (MMF) očakáva, že inflácia vo Venezuele bude tento rok vyššia než 1600 percent.
Opozícia obviňuje prezidenta Madura z obmedzovania demokracie a žiada okamžité predčasné voľby, prepustenie politických väzňov i prijatie humanitárnej pomoci. Maduro tvrdí, že jeho politickí oponenti a nepriatelia sa snažia o prevrat za podpory USA.
Politickú krízu chce Maduro riešiť prepracovaním ústavy, ktorým poveril nový orgán – ústavodarné zhromaždenie ľudových zástupcov. Voľby členov tohto grémia sa budú konať 30. júla. Opozícia však s týmto riešením nesúhlasí a žiada predčasné prezidentské voľby.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)