Kábul 2. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Massoud Hossaini)

Niekoľko protestujúcich zahynulo a najmenej štyria policajti utrpeli zranenia v afganskom Kábule, kde stovky ľudí demonštrujú za lepšiu bezpečnosť v metropole. Informovali o tom dnes afganské úrady.
Na snímke polícia zasahuje proti demonštrantom

Na dnešnej demonštrácii sa zúčastňuje vyše 1000 ľudí. Koná sa po veľkom bombovom útoku cisternovým vozidlom v Kábule, pri ktorom prišlo v stredu 31. mája o život 90 ľudí a vyše 450 ďalších osôb utrpelo zranenia.
Člen afganského parlamentu Abdul Hafíz Mansúr z Kábulu uviedol, že vládne bezpečnostné sily zabili osem protestujúcich. Policajt Ghulam Hazárat oznámil, že protestujúci hádzali do policajtov kamene a zranili štyroch príslušníkov.
Demonštranti držali v rukách fotografie z miesta skazy, ktorú spôsobil výbuch bomby, a tiež snímky vládnych lídrov. Keď sa okolo sto demonštrantov hrnulo smerom k policajtom a niektorí do nich hádzali kamene, príslušníci vypálili varovné výstrely. Tank bezpečnostných síl tiež vypálil do oblohy varovné výstrely.
Afganci smútia nad stratou blízkych, priateľov a kolegov, ktorí zahynuli pri stredajšom ničivom bombovom útoku v prísne stráženej diplomatickej štvrti Kábulu, kde sa nachádza ministerstvo zahraničných vecí, veľvyslanectvá, prezidentský palác a sídla tajných a bezpečnostných služieb. Išlo o jeden z najhorších útokov extrémistov od odchodu zahraničných síl z krajiny v roku 2014. K zodpovednosti za útok sa nikto neprihlásil, pripomenula agentúra AP.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.