Budapešť 7. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Antonio Calanni)

Stav diaľnice neprispel nijakým spôsobom k januárovej tragickej nehode maďarského autobusu pri talianskom meste Verona, konštatovala podľa dnešnej informácie spravodajského servera borsonline.hu talianska polícia

Trosky zhoreného autobusu po tragickej nehode neďaleko Verony

Bezpečnostné prvky diaľnice, akými sú aj zvodidlá okolo pilierov, predtým kritizovalo talianske národné združenie zastupujúce obete dopravných nehôd a ich pozostalých. Podľa združenia zvodidlá sú príliš blízko k vozovke a nie sú dostatočne pevné na absorbovanie pohybovej energie väčších vozidiel.

Z odborných posudkov vyšetrovania vyplýva, že autobus narazil do zvodidiel a piliera po tom, čo vodič náhle zaspal. Talianska prokuratúra preto vyzvala maďarské orgány, aby vypočuli manželku vodiča, ktorý trpel poruchami spánku, a potom aj samotného vodiča Jánosa V. Jeho zdravotný stav to však zatiaľ neumožňuje.

Havária si vyžiadala dovedna 17 ľudských životov. Vodič síce mal v poriadku potrebné lekárske povolenia, avšak pozostalí si kladú otázku, prečo na takúto náročnú a dlhú cestu nasadili práve tohto šoféra.

Muž trpel syndrómom obštrukčného spánkového apnoe, ktorý je najčastejšou poruchou dýchania viazanou na spánok. Nosil so sebou prístroj, ktorý mu reguloval dýchanie v spánku.

Prokuratúra vo Verona začala 21. januára trestné stíhanie neznámej osoby za spôsobenie dopravnej nehody s následkom smrti z nedbanlivosti. Za podozrivého označila vodiča, ktorý riadil autobus v čase nehody a ktorého v kóme s ťažkými poraneniami previezli 24. februára letecky z nemocnice vo Verone do vojenskej nemocnice v Budapešti.

Autobus so študentmi gymnázia, ktorí sa vracali z lyžiarskeho zájazdu vo Francúzsku, havaroval 20. januára pred polnocou na diaľnici A4 pri Verone. Vozidlo po náraze do mostného piliera zhorelo do tla. Na mieste nehody zomrelo 16 ľudí a mnohí ďalší sa zranili.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.