Moskva 16. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Roscosmos)
 
Vnútorná komisia korporácie Energia, ktorá ukončila vyšetrovanie vzniku otvoru v trupe kozmickej lode Sojuz MS-09, predviedla agentúre Roskosmos posledné fotografie lode v etape montáže, na ktorých nie je žiadny otvor, oznámil Sputniku zdroj z raketového a kozmického odvetvia.

Ilustračné foto

“Posledné fotografie trupu kozmickej lode Sojuz MS-09 boli zhotovené v dielni č.45 Závodu experimentálneho strojárstva raketovej a kozmickej korporácie Energia. Proces fixácie bol uskutočnený pred a po inštalácii krytov pred meteoritmi. Na fotografii neboli objavené žiadne otvory či diery v trupe lode,” povedal zdroj.
Vysvetlil, že kryty pred meteoritmi sú špeciálne hliníkové panely, ktoré sú na žiadosť NASA inštalované od roku 2012 na obytný modul kozmickej lode Sojuz za účelom zaistenia dodatočnej bezpečnosti pred mikrometeoritmi a kozmickým odpadom.
Po vybavení lode protimeteoritovými panelmi a vákuovou tepelnou izoláciou bol Sojuz MS-09 dopravený do dielne pre definitívnu montáž a potom na testovanie systémov na kontrolne skúšobnej stanici korporácie Energia, po čom bol dopravený na kozmodróm Bajkonur.
“Takže, keď neberieme do úvahy verziu prevŕtania diery v kozme, stalo sa to počas 180 dní v období medzi prácami v dielni korporácie Energia a vypustením na obežnú dráhu,” poznamenal.
 
Príspevok Pri montáži nebola v trupe Sojuze žiadna diera, uviedol zdroj zobrazený najskôr Hlavné správy.