Pri jeruzalemskom Múre nárekov možno vznikne Trumpova stanica

Jeruzalem 27. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Evan Vucci)

Izraelský minister dopravy Jisrael Kac presadzuje, aby sa trať vysokorýchlostnej železnice vo výstavbe predĺžila až k Múru nárekov. Tam by podľa neho mala vzniknúť stanica, ktorú by pomenovali po americkom prezidentovi Donaldovi Trumpovi, informovala v stredu agentúra DPA.
Na snímke americký prezident Donald Trump stojí pri Múri nárekov v Jeruzaleme

V rámci plánu ministra Kaca by sa mali postaviť dve podzemné stanice a vyhĺbiť zhruba trojkilometrový tunel popod centrum Jeruzalema a pod jeho historickým Starým mestom.
Podľa hovorcu ministerstva dopravy by mal celý projekt, ktorý je zatiaľ len v počiatočnom plánovacom štádiu, stáť viac ako 700 miliónov dolárov. V prípade, že bude odsúhlasený, mali by ho realizovať v priebehu štyroch rokov.
Predĺžená trať má byť súčasťou vysokorýchlostnej železnice medzi Tel Avivom a Jeruzalemom, ktorú majú otvoriť už na jar budúceho roku. Minister svoj plán predstavil na nedávnom stretnutí s vedením izraelských železníc a presadil jeho zrýchlené schválenie v plánovacích výboroch. Rezort dúfa v definitívne schválenie plánu v priebehu budúceho roka.
Budúca Trumpova stanica by mala podľa Kaca pripomínať nedávne “odvážne a historické rozhodnutie” súčasného amerického prezidenta o uznaní Jeruzalema za hlavné mesto Izraela. Návštevníkom Jeruzalema by tiež mala uľahčiť presun k Múru nárekov a ku Chrámovej hore.
Podľa agentúry AP projekt zrejme vyvolá nesúhlasné reakcie zo strany medzinárodného spoločenstva, ktoré neuznáva izraelskú suverenitu nad východným Jeruzalemom.
V meste Jeruzalem, najmä v jeho východnej časti, sa nachádzajú lokality významné pre judaizmus, kresťanstvo aj islam. Múr nárekov, ktorý je pozostatkom starovekého jeruzalemského chrámu, je najposvätnejším miestom judaizmu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)