Gaza 13. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Khalil Hamra)
 
Príslušníci izraelskej armády zastrelili počas piatkového protestu pri hranici medzi Izraelom a pásmom Gazy 15-ročného Palestínčana. Oznámilo to ministerstvo zdravotníctva v Gaze.

Na snímke telo zabitého chlapca

Pri zrážkach medzi demonštrantami a izraelskými vojakmi utrpelo zranenia ďalších 68 Palestínčanov.
Piatkového protestu sa zúčastnili tisícky Palestínčanov, pričom niektorí z nich spoza dymu zapálených pneumatík hádzali smerom k bezpečnostnému plotu a na izraelských vojakov zápalné bomby. Ďalší demonštranti vypúšťali na izraelské územie zápalné šarkany, informuje agentúra AP.
Izraelská armáda v reakcii na incidenty uviedla, že militanti sa snažili hodiť na vojakov neďaleko hranice granáty a výbušné zariadenia. Dodala, že vojaci videli niektorých Palestínčanov, ako sa pokúšajú “narušiť bezpečnostný plot a preniknúť na územie Izraela”. Vojaci reagovali streľbou.
V pásme Gazy, kontrolovanom militantnou organizáciou Hamas, sa od konca marca konajú pravidelné protesty proti 11 rokov trvajúcej izraelskej blokáde tejto enklávy na pobreží Stredozemného mora. Demonštrácie často sprevádza násilie. Izraelské sily pri potláčaní nepokojov používajú streľbu ostrými nábojmi a slzotvorný plyn, pričom zabili už viac ako 130 ľudí.
Ľudskoprávne organizácie obviňujú Izrael z neprimerane tvrdých zákrokov voči demonštrantom. Podľa Izraela však vojaci strieľajú len na hlavných podnecovateľov nepokojov, čo sú spravidla členovia palestínskych militantných skupín, ktorí sa pokúšajú preraziť plot a preniknúť na izraelské územie.
 
Príspevok Pri izraelsko-palestínskej hranici zastrelili 15-ročného Palestínčana zobrazený najskôr Hlavné správy.