Amsterdam 7. apríla 2019 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)
 
Holandskí námorní vyšetrovatelia, ktorí hľadali chýbajúce kontajnery, ktoré prepadli cez palubu počas búrky v Severnom mori, náhodne narazili na stroskotanú loď zo 16. storočia. Informuje portál The Telegraph

Vrak bol objavený pri hľadaní 340 chýbajúcich kontajnerov, ktoré na začiatku januára v búrke stratila nákladná loď MSC Zoe.
Zvyšky lode z 16. storočia, v podobe drevených trámov a medených dosiek, sú podľa ministerstva najstarším vrakom, aký sa kedy v holandských vodách našiel. Plavidlo bolo pôvodne 30 metrov dlhé a postavené bolo zhruba v roku 1540, za vlády Karola V.. Loď bola z dreva stromov vyrúbaných v roku 1536 a prevážala medené dosky.
„Je to najstaršia námorná loď, aká sa kedy nachádzala v holandských vodách,“ uviedlo ministerstvo pre vedu a kultúru vo svojom vyhlásení.
„Začali sme okamžitý archeologický prieskum a výskumníci určili, že drevo pochádza z roku 1536,” vysvetlilo ministerstvo.
„Je obzvlášť zaujímavé, že medené dosky nesú znak rodiny Fuggerovcov.“ Znaky tejto bohatej rodiny z Augsburgu, ktorá požičiavala peniaze aj cisárom a kráľom, sa nachádzajú práve na niektorých doskách.
Podľa ministerky školstva, kultúry a vedy Ingrid van Engelshovenovej ide o „veľkolepé a skutočné obohatenie holandského kultúrneho dedičstva“. „Toto je naozaj šťastie v nešťastí. Som zvedavá, čo objavíme a čo ďalšie vypláva na povrch,“ dodala.

Príspevok Pri hľadaní stratených kontajnerov objavili vrak lode zo 16. storočia zobrazený najskôr Hlavné správy.