Hambacher Forst 21. septembra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Geert Vanden Wijngaert)
 
Korporácia RWE má baňu na hnedé uhlie v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko (Nordrhein-Westfalen), v oblasti zvanej Hambacher Forst. Z pôvodného lesa s rozlohou 4000 hektárov zostalo 200 hektárov, ktoré mali tiež padnúť, aby ťažba mohla pokračovať. Aby tomu zabránili, usídlila sa v lese skupina aktivistov. Postavili tam na stromoch prístrešky a demonštrovali tak svoj protest proti zničeniu aj tohto zvyšku lesa. Sídlia tam už niekoľko rokov

Ilustračné foto

Napriek tomu prišla policajná akcia a začala les vyprázdňovať. Už asi týždeň trval tento typický proces, keď chráničmi a helmami vystrojená polícia vyťahuje za ruky a nohy mladých demonštrantov do policajných áut. Zadržaní, zatknutí. Týždeň chaosu a násilia, ktorý ale prebiehal skrytý za fasádou bežnej demokracie.
V stredu podvečer nastal zlom. Mladý novinár, ktorý sledoval toto dianie a uverejňoval o ňom články na svojom blogu, sa za nie jasných okolností zrútil z výšky asi 15 metrov a napriek lekárskej pomoci zomrel.
V lese zavládlo ticho. Zemská vláda Severného Porýnia-Vestfálska vyhlásila: “Nemôžeme takto pokračovať.” A policajnú akciu stopla. To je ale zatiaľ všetko. Považovať to za víťazstvo občianskej spoločnosti nemožno. Proces dospel len k míľniku, ako sa u nás hovorí.
Áno, porovnajme to s prípadom smrti jedného novinára na Slovensku. Tu bol novinár zabitý neznámym páchateľom s neznámym motívom, v Nemecku bola smrť novinára nepriamo zavinená násilnými akciami polície. Na Slovensku musel odstúpiť policajný prezident, minister vnútra a napokon aj premier, v Nemecku nenaznačuje nik a nič, že by čo len niekto z politikov mal odísť.
Predstavme si len, aká hystéria by nastala, ak by zahynul niekto pri demonštrácii “Slušných ľudí” v Bratislave, a to by ani nemusela zasahovať polícia. A predstavme si, čo by sa stalo, ak by pri podobnej demonštrácii a akcii polície zahynul novinár v Rusku. Nebudem preháňať ak napíšem, že by USA a EÚ zaviedli na Rusko nové sankcie.
Smrť v Hambacher Forst prebehla inak. Nebohý 27-ročný Steffen M. nie je spomínaný ako obeť politiky, nie je nikde v masmédiách ani jeho celé meno. Len dočasne zavládlo ticho. Ako sa ale vyjadril krajinský minister vnútra Herbert Reul (CDU), je si istý, že policajné vypratávanie bude zas pokračovať, pretože o veci vyčistenia lesa už rozhodol súd.
Korporácie rozhodli, zabudnite.
Ivan Bartoň
Príspevok Pri dlhotrvajúcom strete polície s ekologickými aktivistami zahynul novinár zobrazený najskôr Hlavné správy.