Trstená 28. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sam Prigg)

Nová obličková kalkulačka pre lekárov pomôže praktikom správne vyhodnotiť stav obličiek. On-line diagnostický nástroj predstavili dnes na tlačovej konferencii pri príležitosti blížiaceho sa svetového dňa obličiek v Dialyzačnom stredisku v Trstenej nefrológovia zo spoločnosti B. Braun Avitum.

Ilustračné foto

Nový nástroj pre lekárov vytvorili na základe pozitívnych skúseností s obličkovou kalkulačkou pre laickú verejnosť, ktorá je prístupná na internete. Za dva roky má už 250.000 návštev. “Príliš skorá priama návšteva nefrologického pracoviska je zbytočná a príliš neskorá nebezpečná. Náš nástroj má lekárom zjednodušiť rozhodovanie, či majú pokračovať v liečbe sami, alebo či už bude najvhodnejším riešením poslať pacienta k špecialistovi,” povedala vedúca nefrologička dialyzačných centier B. Braun Avitum na Slovensku Monika Alaxinová.

Súbory testovacích otázok sú tentoraz odborného rázu a žiadajú si napríklad zadanie výsledkov laboratórneho vyšetrenia. Výsledkom kalkulačky môže byť odporúčanie odoslať pacienta k nefrológovi, ako aj odporúčanie plánu jeho ďalšieho sledovania v ambulancii vyšetrujúceho lekára, keď ide o hraničné prípady.

“Ide o sofistikovaný nástroj, ktorý praktikom a ďalším špecialistom povie, na koľko percent sú obličky pacienta ešte schopné čistiť krv od odpadových látok. Vystihnúť ten správny moment, keď pacienta treba poslať k nefrológovi, je veľmi dôležité. Zásadné ale je, aby sa ľudia, ktorí majú problémy, vôbec vybrali k svojmu praktickému lekárovi, aby to riešili. Počet pacientov, ktorí sa k nefrológovi vôbec nedostali a rovno potrebujú dialýzu, je stále veľmi vysoký. Nemôžeme potom efektívne zabrániť nezvratným škodám,” dodala Alaxinová.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.