Debalcevo 19. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)

Na Donbase prímerie platí iba na papieri. Ukrajinské jednotky zaútočili pri meste Debaľcevo na pozície vojenských oddielov Doneckej a Luhanskej republiky. Útok sa skončil neúspechom a Ukrajinci utrpeli vysoké straty. 5 vojakov zahynulo a 7 vojakov utrpelo zranenia, ktoré ich vyradili zo služby.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Včera ukrajinská armáda zasa podnikla rozsiahly útok na pozície Luhanských jednotiek. Tie najprudšie boje sa odohrali v bezprostrednej blízkosti od obce Kalinovka, ktorá sa nachádza blízko miest Uglegorsk a Debalcevo. Tieto mestá sú známe tým, že v r. 2014 a 2015 sa tam odohrali ťažké boje medzi ukrajinskou armádou a jednotkami Luhanskej ľudovej republiky.

Podľa informácií zverejnených tlačovým centrom ATO v oblasti Svtedlodarskej sa začal o 17:50 boj, do ktorého sa postupne zapojilo niekoľko desiatok ukrajinských vojakov i vojakov jednotiek Donecka a Luhanska. Do bojov sa zapojili aj veľkokalibrové guľomety a mínomety.

Ukrajinskí propagandisti uviedli, že “ruskí vojaci a proruskí žoldnieri zaútočili vo veľkom množstve jednotiek na oporné body ukrajinskej obrany”. Ukrajinci útok odrazili, v bojoch však stratili 5 mužov, traja  ukrajinskí vojaci utrpeli stredne ťažké zranenia, štyria utrpeli ľahšie zranenia, ktoré si vyžiadajú kratšiu liečbu.

Zdroje Donecka a Luhanska potvrdzujú že Ukrajinci sa pokúsili o útok, ktorý sa však skončil neúspechom. Podľa zdrojov separatistov stratili Ukrajinci 10 vojakov a 20 vojakov utrpelo zranenia, ktoré ich vyradili dlhodobejšie z bojovej služby.

Hovorca Ľudovej polície Luhanska Andrej Maročko informoval novinárov, že na Donbas prevelili špeciálnu jednotku Ozbrojených síl Ukrajiny, ktorá má za úlohu zadržiavať ukrajinských vojakov samovoľne opúšťajúcich svoje jednotky a taktiež potláčať vzbury nespokojných ukrajinských vojakov.

Podčiarkol, že vedenie Luhanskej ľudovej republiky si nemyslí, že včerajší útok podnikli práve tieto ukrajinské jednotky. Podľa všetkého na Donbas predsa prišli za inými účelmi. Vedenie Luhanskej ľudovej republiky sa domnieva, že včerajší útok podnikli dobrovoľnícke jednotky ukrajinských nacistov, ktorí už neuznávajú centrálne velenie v Kyjeve a už vôbec neuznávajú Minské dohody a vedú „vlastnú vojnu“.

Ďalšia správa tentoraz z Rusvesny v nedeľu o 18:21 potvrdila, že boje v oblasti Uglegorska-Debalcevo pokračujú aj naďalej. Tu už nejde o ostreľovanie z mínometov a diel, Ukrajinci do bojov vrhli aj jeden z dobrovoľníckych bataliónov, v ktorom slúži množstvo ukrajinských a európskych neonacistov. Súbežne s tým prenikla aj prvá informácia o kolapse ukrajinskej Privatbanky. Či spolu tieto dva fakty súvisia a na Ukrajine sa začína kolaps, ukážu najbližšie hodiny.