„Našťastie, obidva výstrely tesne minuli moje srdce, takže pokus o vraždu som prežila. Následky mi však zostanú na celý život,“ povzdychne si sympatická päťdesiatnička. Najviac ju trápi, že justičné orgány v Trenčíne nedokázali ani po troch rokoch tento zločin spravodlivo doriešiť. „Obžalovaný je stále na slobode, zatiaľ čo ja žijem v neistote a strachu o svoj život. Čo ak by si zase raz viac vypil a rozhodol sa svoj zločin dokončiť? Žiaľ, podobných prípadov máme za posledné roky na Slovensku dosť,“ povzdychne si zúfalá žena.

Prežila vďaka náhode

O tragickej udalosti, ktorá sa odohrala 15. marca 2014, sme písali pred dva a pol rokom. Postrelená Janka sa vtedy sotva dostala z ťažkých strelných rán a už musela čeliť ďalšej – jej manžel namiesto za mrežami skončil v psychiatrickej liečebni.

Čo sa stalo v osudnú noc? Janka vypomáhala na oslave bratovej šesťdesiatky, hlavne sa starala o ďalšieho, postihnutého brata. Jej muž, ktorý sa stihol posilniť alkoholom, neustále robil narážky na mladého dídžeja. „Len sliedil, kam sa pozerám, a muzikantovi Milanovi sa vyhrážal bitkou. Aby sme neskazili oslavu, zobrala som postihnutého brata domov, uložila ho spať a čítala som si,“ spomína žena. Onedlho vtrhol do izby podgurážený manžel a opäť začal so žiarlivými scénami.

„Snažila som sa mu vysvetliť, že s Milanom nič nemám, ale keď neprestal, povedala som mu, že sa s ním rozvediem. Zrazu odhrnul sako a tam mal revolver. Zobral ho do ruky a strelil do mňa. Z hrude mi vytryskla krv. Inštinktívne som si tam priložila ruku a on opäť vystrelil a zasiahol ma ďalšou ranou. Opäť kúsoček od srdca. Keď som ho prosila, nech zavolá môjho brata alebo syna, len stál nado mnou a opakoval: Zaj..al som teba, zaj..em aj seba. A neskús si zavolať pomoc!“

Pri Janke však stáli azda všetci svätí! Úplne náhodou mala pri sebe mobil, a keď sa strelec na chvíľu vzdialil, stihla na čísle 158 oznámiť, že ju manžel postrelil. Prebrala sa až vtedy, keď ju ratovali muži v bielom. Strelná rana tesne minula srdce – prestrelila pľúca, takže obeť žiarlivosti bude mať doživotné následky.

Čítajte viac

Príliš veľa známostí

Keďže zločin sa stal v Trenčianskom kraji, celý súdny proces vedie Okresný súd v Trenčíne. Lenže súdiť človeka, ktorý sa pohyboval v miestnych vyšších kruhoch, nie je jednoduché. „Obžalovaný bol starosta obce Višňové a zároveň zamestnanec Okresného úradu v Novom Meste nad Váhom, kde spravoval budovy so sídlom polície i sudcov,“ vymenúva pani Janka, ktorá exmanželovo meno vôbec nevyslovuje. „Veľmi často sa mi vystatoval, neskôr aj vyhrážal svojimi známosťami so sudcami a s policajtmi. Navyše bol predseda poľovníckeho združenia vo Višňovom, a tak sa pozná s ďalšími vplyvnými ľuďmi, ktorí sa venujú tomuto koníčku,“ dodáva.

Aj keď obvineného ihneď po čine vzali do vyšetrovacej väzby, dlho sa tam neohrial. Podľa záverov posudku znalcov Svetozára Drobu a Juraja Lexmana z Centra duševného zdravia v Bánovciach nad Bebravou Jaroslav Bača trpí emulatórnou poruchou organického pôvodu, čo je vlastne žiarlivosť spôsobená odumieraním mozgu. Počas útoku nebol duševne príčetný, a teda ani trestne zodpovedný. A tak v septembri 2014 prokurátorka Krajskej prokuratúry v Trenčíne na základe týchto posudkov rozhodla o zastavení trestného stíhania. Prepustili ho na slobodu a s jeho súhlasom ho umiestnili v psychiatrickej liečebni Veľké Zálužie.

Čítajte viac

Sporný posudok

„Som presvedčená, že exmanžel netrpí žiadnou organickou poruchou,“ tvrdí postrelená žena. Požiadala renomovaných súdnych znalcov, psychiatra Miroslava Čerňana a psychológa Róberta Mathého, o odborné vyjadrenie k psychiatrickému znaleckému posudku Drobu a Lexmanna. Obaja potvrdili, že v ňom nie je zdôvodnený diagnostický záver a že Droba s Lexmannom neurobili potrebné vyšetrenia. Na základe týchto dvoch odborných stanovísk Generálna prokuratúra rozhodla o obnovení trestného stíhania a Krajská prokuratúra Trenčín nariadila, aby sa vypracoval kontrolný znalecký posudok v Psychiatrickej nemocnici Philippa Pinela v Pezinku.

„Podľa tohto posudku, ktorý bol výsledkom dvojmesačného pozorovania celým tímom odborníkov, bol Jaroslav Bača príčetný, jeho schopnosť ovládať vlastné správanie bola znížená iba alkoholom požitým pred skutkom, je schopný vnímať zmysel svojho trestného konania, preto musí niesť zodpovednosť za to, čo spáchal,“ vymenováva Janka.

K podobným záverom dospel aj primár III. oddelenia Psychiatrickej liečebne Veľké Zálužie MUDr. Henrich Grác, ktorý mal možnosť pozorovať obvineného Jaroslava Baču počas jeho štrnásťmesačnej hospitalizácie. A tak obvineného koncom januára 2016 prepustili na slobodu, pretože ho nemali na čo liečiť.

Čítajte viac

Zaujatý súd?

„Som už zo všetkého unavená, vyčerpaná. Stále niečo spisujem, vybavujem, bojujem,“ povzdychne si Janka. „Tak rýchlo, ako ho prepustili z vyšetrovacej väzby a potom umiestnili na psychiatriu, tak rýchlo sa dostal na slobodu,“ dodáva. Nechápe, ako človek, ktorý vraždil – aj keď sa mu to nepodarilo -, nie je vo vyšetrovacej väzbe. „Celé roky sa bojím, že naplní svoje vyhrážky – keď nebudeš moja, tak ničia!“ pripomína.

Prvé verejné pojednávanie bolo po vyše dvoch rokoch od tragickej udalosti. Na druhom verejnom pojednávaní súd vypočul znalcov z Bánoviec nad Bebravou, ktorých posudky ďalší znalci vyvrátili. „Lexmann – keďže svoj posudok urobil bez potrebných vyšetrení iba na základe jedného diagnostického rozhovoru – na súde vytiahol zo spisu výroky môjho brata a syna o tom, že môj exmanžel na mňa žiarlil. A stále dookola ich citovali a to bol akože dôkaz jeho choroby,“ neveriacky krúti hlavou poškodená.

„Bola som veľmi nepríjemne prekvapená, a to nielen ja, ale aj ľudia z môjho okolia, ktorí sa na pojednávaní zúčastnili. Vnímali sme ho ako tendenčné s cieľom eliminovať trestnú zodpovednosť Jaroslava Baču,“ tvrdí Janka. Vlani v októbri podala námietku zaujatosti voči predsedníčke senátu Okresného súdu Trenčín.

Majk Spirit v obrovskom šoku: Jeho blízky kamarát spáchal samovraždu!

Dr. Jekyll a Mr. Hyde

Bývalý starosta sa vrátil do Višňového. Má zakázané kontaktovať svoju exmanželku a rovnako sa musí vyhýbať konzumácii alkoholu. Lenže žiadne zákazy nedávajú záruku, že sa ich bude držať.

Vzdelanú, sympatickú Bratislavčanku Janku spoznal pred piatimi rokmi u jej brata, ktorý je jeho sused vo Višňovom. Trvalo asi rok, kým sa zosobášili. Viacerí ľudia nám potvrdili, že starosta Višňového bol po uši zamilovaný. V prejavoch lásky by tromfol aj osemnásťročných. „Neviem, kde sa v ňom bralo toľko testosterónu v jeho veku,“ povedal nám pred dvoma rokmi Jankin brat.

Keď Jaroslav nepozeral na dno pohárika, bol priateľský a spoločenský. „Nebol ani agresívny. Iba keď si vypil. Vtedy riešil, kto sa na mňa usmial, kto ma pozdravil v autobuse, vyčítal mi každý telefonát,“ opisuje Janka. Po každom incidente, počas ktorého svoju ženu urážal, vulgárne jej nadával a vyhrážal sa, sa nakoniec ospravedlnil. Vytriezvel, prišiel s kyticou a množstvom sľubov.

O tom, že nemal žiadne psychické problémy, svedčí aj to, že vlastnil niekoľko zbraní, na ktoré mal zbrojný preukaz. „Na účely ich držania bol zdravý, ale na účely trestného stíhania je chorý?“ pýta sa zúfalá žena, ktorú so žiarlivým strelcom rozviedli do troch mesiacov po osudnej noci.

Vyčerpaná z prieťahov

„Bohužiaľ, téma útokov voči ženám je stále živá a môj prípad ukazuje, že keďže je obžalovaný člen Smeru a má bohaté kontakty v trenčianskom regióne, prípad sa adekvátne tomu aj vyvíja,“ myslí si Janka.

Súdne procesy neprebiehajú vždy tak rýchlo, ako by si poškodené strany priali. Päťdesiatdvaročná Bratislavčanka je z prieťahov, z neistoty a zo strachu vyčerpaná. „Hladného chudáka, ktorý ukradne rožky, zatvoria, a takýto človek behá po slobode? To naozaj musí niekto dopichať ženu 59 ranami, aby sa tejto téme venovala pozornosť? Vôbec neviem, čo sa deje, prečo sa s tým nič nerobí. Dokedy mám takto žiť? Stále spisovať odvolania, sťažnosti a báť sa o svoj život?“ pýta sa.

„Kým nie je právoplatne rozhodnuté o námietke zaujatosti, ktorú vzniesla poškodená voči predsedníčke senátu, nemôže senát okresného súdu v tejto trestnej veci vykonávať ďalšie úkony,“ povedal nám hovorca Roman Tarabus z Krajského súdu v Trenčíne. Minulý týždeň však z dôvodu podanej sťažnosti bol spis predložený krajskému súdu. Ako dodal Tarabus, je tam od minulého utorka a „právoplatné rozhodnutie o námietke zaujatosti je otázkou krátkeho času“.

Azda sa teda žena, ktorá prežila príliš desivú nočnú moru, čoskoro dočká vytúženej spravodlivosti.

Namiesto lásky smrť

Podľa štatistiky, ktorú zverejnilo Národné centrum zdravotníckych informácií, v roku 2015 zaznamenali v gynekologických ambulanciách 110 prípadov žien, ktoré mali príznaky fyzického násilia, 39 žien so psychickými príznakmi a 47 žien, u ktorých sa prejavovalo fyzické aj psychické ohrozenie. Najviac prípadov žien s podozrením na ohrozenie násilím registrovali v Trenčianskom kraji – až 77 percent z celkového počtu. Najčastejšie je príčinou týrania žien žiarlivosť.

  • V novembri 2015 otriasol verejnosťou prípad Tibora (45), ktorý pred domom zastrelil svoju manželku Miroslavu (43) a potom popravil seba. Tragédia sa stala len pár hodín po tom, čo Miroslava svojho extrémne žiarlivého muža udala na polícii. Zostali po nich dve siroty.
  • V októbri 2016 našli susedia nadránom v byte v Rohožníku bezvládne telo 21-ročnej Moniky a jej dobodanú matku (53). Policajný vyšetrovateľ obvinil z obzvlášť závažného zločinu vraždy a z pokusu o vraždu 24-ročného Monikinho manžela Richarda.
  • Vo februári tohto roku šokoval vražedný čin Miroslava Š. z Banskej Bystrice, ktorý 59 bodnými ranami v oblasti hlavy a krku zniesol so sveta svoju 28-ročnú priateľku Evu Š. z Novej Bane. Miroslav bol v minulosti súdne trestaný, odpykal si aj niekoľkoročný trest za vraždu mladučkej tehotnej Evy v 90. rokoch, ktorú našli zaškrtenú v skrini na chodbe paneláka.
  • Alkohol a partnerské hádky sa podpísali aj pod útok 69-ročného Ondreja N. z Kokavy nad Rimavicou v okrese Poltár, ktorý svojej 25-ročnej manželke Irene zasadil deväť bodných rán. Krvavý útok však prežila. V januári tohto roku mu senát Okresného súdu v Banskej Bystrici vymeral jedenásť rokov odňatia slobody.

Výber z magazínov