Kyjev 24. marca 2019 (HSP/Foto:Facebook)
 
Ukrajinské médiá uvádzajú, že prezidentský kandidát, komik, herec a šouman Vladimír Zelenskij mení rétoriku. Začína preferovať všetko, čo predtým odmietal. Terajší jeho smer – Západ, Washington, Brusel, Medzinárodný menový fond, Soros, NATO… A to aj napriek tomu, že väčšina ľudí, ktorí žijú v centrálnej a juhovýchodnej Ukrajine a v prieskumoch podporovali Zelenského, majú presne opačné názory…

Vladimír Zelenskij

„Zelenskij chce získať priazeň Spojených štátov. Zároveň je tu otázka ohľadom politiky potenciálneho prezidenta: aká bude v skutočnosti? Pred voľbami samotný šouman – osobne alebo vo svojich paródiách v relácii „Kvartál 95“ kritizoval Medzinárodný menový fond, snahu Ukrajiny začleniť sa do NATO, prozápadnú ministerku Uľjanu Suprunovú a veľa iných vecí. Hovoril práve to, čo chceli počuť diváci. Dnes hovorí úplne opačné veci. Celý jeho tím propaguje radikálny prozápadný kurz,“ uvádza najväčší a najpopulárnejší ukrajinský denník Strana.
Poukazuje na to, že Zelenskij úplne zmenil svoju rétoriku a propaguje všetko to, čo predtým kritizoval a odmietal: „Po prvé, podporuje ministerku zdravotníctva, po druhé súhlasí pracovať podľa pokynov a programu Medzinárodného menového fondu, po tretie, treba si všímať Zelenského tím: tvoria ho bývalý minister financií Alexander Daniľuk, bývalý minister ekonomického rozvoja Aivaras Abromavicius, poslanec Sergej Leščenko a spolumajiteľ „Novej pošty“ Vjačeslav Klimov,“ uvádza denník Strana a popisuje týchto „odborníkov“ ako ľudí s radikálnou prozápadnou a euroatlantickou orientáciou, ktorí pracovali v inštitúciách a mimovládnych organizáciách štedro sponzorovaných americkým miliardárom Sorosom.
Pripomína, že iba prednedávnom Zelenskij tvrdil, že Ukrajina sa nemusí snažiť vstúpiť do Európskej únie a NATO, v súčasnosti stále opakuje o potrebnosti „euroatlantickej integrácii“ Ukrajiny. Denník Strana poukazuje na to, že doterajší priaznivci Zelenského majú opačné názory, a predpokladá, že práve preto ratingy komika začnú klesať.
Ukrajinské média pripomenuli, že ešte prednedávnom Zeleneskij tvrdil, že ak sa stane prezidentom, mieni rokovať s Vladimírom Putinom o zastavení občianskej vojny na Donbase a riešení situácie na juhovýchode Ukrajiny. V súčasnosti počas predvolebných vystúpení už tieto plány akosi nespomína. Rovnako ako už neopakuje ani návrh, že obyvatelia Donbasu v referende by sami mohli rozhodnúť o svojom osude. O tom nehovorí už ani slovo.
Denník Strana priamo poukazuje na to, že Vladimíra Zelenského „diriguje“ miliardár Igor Kolomojskij, ktorý má priateľov hlavne v USA. Preto Zelenskij zmenil rétoriku a snaží sa „zapáčiť americkým partnerom.“ Uvedomuje si, že bez priazne amerických šéfov sa do prezidentského kresla nedostane.
„Igor Kolomojskij, ktorý stojí za Vladimírom Zelenským, v každom prípade nie je hlupák a uvedomuje si, že voľby sú voľby, ale prezidentom Ukrajiny sa stane ten človek, ktorého vymenuje americká ambasáda. Preto tím Zelenského sa snaží nadviazať vzťahy s ambasádou USA. Je to iba biznis, nič osobné,“ konštatuje ukrajinský novinár Jurij Tkačev.
„Čo sa deje so Zelenským? V priebehu iba posledných dvoch dni tento „ľudový kandidát“ stihol vysypať komplimenty pre ministerku zdravotníctva Suprunovú a stretol sa s Abromaviciusom a Sergejom Leščenkom. Toto určite nenadchlo jeho voličov. Niekto si pomyslí, že jeho PR-komando sa zbláznilo. Ale je možné, že Zelenskij si pomyslel, že už vyhral voľby a rieši ďalšiu úlohu – snaží sa získať požehnanie od americkej ambasády. A čo s jeho voličmi? Zmenia svoj názor? Veď je jasné, že nebudú voliť Porošenka. Alebo predsa sa rozhodnú, že budú voliť niekoho iného?“ pýta sa ďalší ukrajinský novinár Vjačeslav Čečilo.
Skrátka situácia tesne pred prezidentskými voľbami je presne taká, ako sa dalo predpokladať. Žiadne prekvapenie, o tom sme písali v priebehu niekoľkých ostatných mesiacov. Zhrňme si to: Už dávnejšie bolo jasné, že reálne šance zvíťaziť v ukrajinských prezidentských voľbách majú iba traja kandidáti: Júlia Timošenková, Petro Porošenko a Vladimír Zelenskij. To znamená, že ukrajinskí voliči (podobne ako aj slovenskí) fakticky nemajú na výber – výhra kandidát s prozápadnou, proamerickou, euroatlantickou orientáciou. Rozdiel je iba v tom, či jeho euroatlantická politika bude miernejšia alebo zdrvujúco desivá…
Varianty? Ak výhra Petro Porošenko (dovolím si zahrať sa na Nostradama a tvrdiť, že určite nevyhrá), jeho kurz sa nezmení, akurát môže ešte viac pritvrdiť svoju protiruskú politiku.
Ak vyhrá Júlia Timošenková, podľa všetkého, pôjde presne po stopách Porošenka. Je tam však taký „maličký háčik“. Ukrajinská „železná lady“ už dlhšie obdobie „podniká s plynom“. Preto je tam síce mizerná, ale predsa možnosť, že, aby si nepokazila kšefty, bude musieť nadviazať s Ruskom aspoň platonické, kozmeticky normálne vzťahy a nerozdúchavať konflikt na Donbase. Znovu je to iba biznis – nič osobné…
V prípade komika a herca Vladimíra Zelenského sa nedá presne odhadnúť, kam povedie krajinu, ako bude konať. Je celkom možné, že neskúsený politik, tlačený z rôznych strán zahraničnými a domácimi „sponzormi, šéfmi a poradcami“ z jednej strany a ožobráčeným zbedačeným ľudom Ukrajiny z druhej strany bude robiť prekvapivé kotrmelce a meniť svoje názory, postoje a celú politiku. Skrátka, podľa svojho povolania, bude robiť šou – treťotriedny politický cirkus.
Vlastne podobným štýlom už koná: V súčasnosti vychvaľuje všetko to, čo ešte prednedávnom tvrdo kritizoval. Prirodzene to neznamená, že onedlho nebude kritizovať to, čo vychvaľuje v súčasnosti. Všetko záleží na tom, kto ho bude tlačiť a ovplyvňovať tvrdšie: zahraniční a domáci „euroatlantisti“ alebo verejnosť, obyvatelia Ukrajiny.
V každom prípade blížiace sa ukrajinské voľby sa stanú lacnou šou, podradnou fraškou. Jedno je isté: tak ako na Slovensku, tak ani na Ukrajine nový prezident či prezidentka nezmenia fakticky nič. Druhé kolo slovenských volieb bude 30. marca, prvé kolo volieb na Ukrajine sa uskutoční 31. marca. Peknú zábavu, priatelia!..
Eugen Rusnák
 
 
Príspevok Prezidentský kandidát, ukrajinský komik a herec Vladimír Zelenskij mení rétoriku smerom na Západ, Washington, Brusel, MMF, Soros… zobrazený najskôr Hlavné správy.