Harare 26. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Tsvangirayi Mukwazhi)
 
Niekoľko prezidentských kandidátov a politických strán v Zimbabwe odsúdilo v utorok víkendový pokus o atentát na prezidenta Emmersona Mnangagwu. A zároveň podpísalo dohodu, že pred prezidentskými voľbami, ktoré sa budú konať koncom júla, budú viesť pokojnú, mierumilovnú kampaň.

Na snímke farár podpisuje dohodu zaväzujúcu k pokojnej kampani pred historickými voľbami v Zimbabwe

Na stretnutí sa nezúčastnili Mnangagwa ani Nelson Chamisa – líder najväčšej opozičnej strany Hnutie za demokratickú zmenu (MDC), ale dohodu podpísali ich zástupcovia. Jej znenie vypracovala Komisia pre národný mier a zmierenie, doplnila tlačová agentúra AP.
O prezidentský úrad v Zimbabwe sa bude vo voľbách 30. júla uchádzať 23 kandidátov. Pôjde o prvé voľby bez bývalého prezidenta Roberta Mugabeho od vyhlásenia nezávislosti krajiny v roku 1980.
Na záver sobotňajšieho zhromaždenia Mnangagwu v druhom najväčšom zimbabwianskom meste Bulawayo sa ozvala explózia, pri ktorej zahynuli dvaja prezidentovi ochrankári a Mnangagwu minula len tesne. Išlo o prvé vážne násilie počas súčasnej predvolebnej kampane.
K zodpovednosti za výbuch sa neprihlásila žiadna skupina. Nastala okamžite po tom, čo Mnangagwa predniesol prejav na predvolebnom zhromaždení. Šíria sa špekulácie, že útok mohli podniknúť viaceré rozličné zoskupenia či jednotlivci, vrátane prezidentových súperov z vládnej strany ZANU-PF alebo nespokojných podporovateľov exprezidenta Mugabeho.
Líder Mládežníckeho zväzu ZANU-PF Pupurai Togarepi sa v utorok zaviazal, že jeho zoskupenie bude Mnangagwu chrániť. “Odteraz sa stávame ľudskými štítmi nášho prezidenta, nášho vedenia a ľudu Zimbabwe,” uviedol Togarepi.
Násilie poznamenalo aj niekoľko predchádzajúcich volebných kampaní v Zimbabwe, namierené bolo predovšetkým proti opozičnému Hnutiu za demokratickú zmenu (MDC).
 
Príspevok Prezidentskí kandidáti v Zimbabwe podpísali záväzok pokojnej kampane zobrazený najskôr Hlavné správy.