Kigali 4. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Jerome Delay)

Pokojný priebeh mali dnešné prezidentské voľby v africkej Rwande
V krajine, v ktorej by výsledky hlasovania mohli byť známe ešte v priebehu večera, zrejme nikto – vrátane tvorcov odhadov volebných výsledkov – nepochybuje o víťazstve populárnej hlavy štátu Paula Kagameho (59), dominantnej postavy vnútropolitickej scény krajiny v ostatných viac ako dvoch desaťročiach. Otáznym zostáva fakticky iba percentuálny zisk jasného favorita volieb.
Rwanda voľby prezidentské začiatok

Ako informoval predseda volebnej komisie Charles Munyaneza, na prezidentských voľbách sa zúčastnilo viac ako 80 percent zo siedmich miliónov oprávnených voličov krajiny.
Samotný favorit volieb odvolil už ráno v spoločnosti manželky Jeannette, avšak médiám neposkytol žiadne vyhlásenie. Jeho jedinými vyzývateľmi boli dnes Frank Habineza z opozičnej Strany demokratických zelených Rwandy (DGPR) a nezávislý kandidát Philippe Mpayimana.
Aj oni si splnili občiansku povinnosť v Kigali, obaja sa nechali počuť, že výsledky volieb budú akceptovať vyjadriac spokojnosť s transparentnosťou volebného procesu a priebehom hlasovania.
Z volebných miestností, ktoré sa uzavreli o 15.00 h SELČ, nehlásili žiadne incidenty, žiadne narušenie riadneho priebehu hlasovania ani väčšie nedostatky. Kagame je prezidentom Rwandy od roku 2000, keď nahradil odstupujúceho predchodcu. Faktickým lídrom krajiny však bol už od skončenia genocídy z roku 1994.
Oficiálne prvé funkčné obdobie začal v roku 2003 a v roku 2010 opäť vyhral voľby so ziskom 93 percent hlasov. Dnes sa teda uchádzal o potvrdenie vo funkcii na tretie, sedemročné volebné obdobie.
Rwandská ústava pôvodne Kagamemu bránila v takomto postupe. Jej príslušný článok však medzičasom zrušili. Terajší prezident si udržiava popularitu v súvislosti s ekonomickým rastom, kritici ho však označujú za autoritárskeho vládcu, ktorý netoleruje opozíciu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.