Biškek 15. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vladimir Voronin)

Prezidentské voľby v Kirgizsku dnes vyhral kandidát vládnucej strany Sooronbaj Žeenbekov. Vyplýva to z predbežných výsledkov, o ktorých informovali agentúry RIA-Novosti a Interfax.
Kandidát na kirgizského prezidenta Sooronbai Jeenbekov hlasuje v prezidentských voľbách 15. októbra 2017 v kirgizskom Biškeku

Podľa volebnej komisie Žeenbekov získal približne 55 percent hlasov. Po sčítaní hlasov z 95 percent volebných miestností skončil na druhom mieste ropný magnát a expremiér Ömürbek Babanov, ktorého strana Vlasť je v parlamente druhá najsilnejšia. Jeho stranu spája nacionalistická a propodnikateľská politika. Babanov získal približne 33 percent, uviedla agentúra DPA. Voľby prebehli podľa medzinárodných pozorovateľov bez vážnejších incidentov a volebná účasť bola okolo 50 percent.
Víťazstvo Žeenbekova, ktorý bol tiež premiérom, by malo odstupujúcemu prezidentovi Almazbekovi Atambajevovi zaručiť zachovanie vplyvu na politickej scéne. Sociálnodemokratická strana, ku ktorej obaja patria, má v parlamente najviac poslancov a dominuje aj vo vláde.
Šesťročné funkčné obdobie Atambajeva, zvoleného roku 2011, sa končí 1. decembra tohto roku. O znovuzvolenie sa uchádzať nemôže, pretože v súlade s ústavou jedna osoba môže vysoký vládny post zastávať len raz.
Voľby v stredoázijskom Kirgizsku pútajú pozornosť z viacerých dôvodov: ide tam napr. o prvý pokus o demokratické voľby s použitím moderných technológií, ktoré majú podľa vedenia krajiny zaručiť transparentné a čestné odovzdanie moci.
Záujem o voľby v Kirgizsku je aj pre to, že táto krajina prežila za posledných 12 rokov dve revolúcie, ktoré vyústili do pádu dvoch prezidentov: Askara Akajeva a Kurmanbeka Bakijeva. Rozbuškou pre oba prevraty boli práve voľby, ktoré boli voličmi označené za nespravodlivé.
RIA Novosti v tejto súvislosti napísala, že Atambajev, poučený skúsenosťami svojich predchodcov, si práve preto dal za cieľ zabezpečiť pokojné odovzdanie moci a výmenu vládnucich elít.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.