Bratislava 13. marca 2019 (HSP/Foto:Extra plus-Jana Birošová)
 
Prieskumy verejnej mienky sú 2 týždne pred voľbami zakázané zverejňovať, no mnoho nám môžu napovedať štatistiky z internetu. Podľa nich už zrejme Harabin predbehol Šefčoviča a o prvé miesto sa pobije s Čaputovou

Na snímke Štefan Harabin

Analytik Filip Vítek na stránke mocnedata.sk zverejnil štatistiky, z ktorých podľa neho vyplýva, že reálne preferencie kandidátov sú dnes úplne odlišné od posledných prieskumov verejnej mienky pred moratóriom.
 
Šefčovič je rozhodne už tretí
Zakiaľ posledné, legálne zverejnené prieskumy ukazovali poradie Čaputová, Šefčovič, Harabin, aktuálne príznaky poukazujú na tom, že zrejme prišlo k radikálnej zmene.
Ak si zoberieme dáta z Google trends (stránka monitorujúca , koľko ľudí si hľadá informácie o jednotlivých kandidátoch), zistíme, že hoci po vyhlásení kandidatúry jasne predčil Maroš Šefčovič kandidáta Štefana Harabina, aktuálne sa pomer radikálne obrátil. Špeciálne vývoj posledných pár dní je prekvapivý, až šokujúci,” píše analytik a priložil aj graf:

V jednom z ukazovateľov Harabin predbehol aj prieskumovú favoritku volieb Zuzanu Čaputovú 
Štatistiky z Alexa Page rank monitorujú celkový záujem o danú stránku na základe návštevnosti a odkazov iných webov na danú stránku.
“V tejto metrike dokonca Štefan Harabin predčil aj Zuzanu Čaputovú a jeho stránka je podľa oficiálnych štatistík Googlu 703. najžiadanejšia stránka v Slovenskej Republike (Čaputová = 882 a až Šefčovič = 3390),” píše Vítek.

Ani Čaputová teda nemá prvé miesto v prezidentských voľbách isté
Analytik Filip Vítek dodáva na záver: “Zo všetkého vyššie uvedeného sa dá o mnohom polemizovať, ale jedno je nad nebo jasnejšie. Kandidát Maroš Šefčovič už je v aktuálnych náladách voličov jasne na treťom mieste. Zároveň súboj o prvé a druhé miesto, postupujúce do ďalšieho kola volieb nie je vôbec nezaujímavý.
Netreba zabúdať, že všetky hlasy Šefčoviča a Kotlebu sa len veľmi ťažko budú „gúľať“ smerom k Z. Čaputovej v druhom kole. Rovnako, už spomínané metriky z blogu Gaba Tótha ukázali, že raketovo letiaca podpora Čaputovej doznala po útokoch cez “ liberálne témy“, “Milosť Kiskovi“ a “neskúsené dievča“ určité korekcie. Rozdiel medzi prvým a druhým kandidátom sa tak neustále stenčuje.”
Samuel Gdovin
 
Príspevok Prezidentské voľby: Harabin už predbehol Šefčoviča. Čaputová už nemá prvé miesto isté zobrazený najskôr Hlavné správy.