Prezidentské voľby 2019 sa pomaly blížia. Kryštalizujú sa prví kandidáti

Bratislava 21. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
 
Prezidentské voľby na jar 2019 sa už teraz stavajú horúcou politickou témou. Súčasná hlava štátu Andrej Kiska sa zatiaľ k prípadnej druhej kandidatúre nevyjadril, zatiaľ čo podľa mnohých odborníkov hlavný favorit volieb Robert Fico nedávno razantne odmietol, že sa by do boja zapojil. Pravicové strany taktiež zvažujú možnosti, plánujú buď podporiť Kisku, v prípade jeho absencie sú v hre tri možné kandidátky súčasnej opozície.
Ilustračné foto

Súčasný prezident Andrej Kiska, ktorého na konci roka sužovali viaceré kauzy s daňami okolo jeho firiem ako aj problematika nevymenovania ústavných sudcov, sa stále nechce vyjadriť či sa voľby na jar 2019 zúčastní ako jeden z kandidátov. “Platí to, čo prezident povedal, že najneskôr do septembra budúceho roka sa vyjadrí,” povedal hovorca prezidenta Roman Krpelan.
Premiér Robert Fico nebude vo voľbách hlavnou tvárou Smeru. Cez víkend sa vyjadril, že v žiadnom prípade sa o prezidentský palác nebude uchádzať. “Ja som urobil chybu, že som kandidoval prvýkrát. Stretávam sa v teréne s ľuďmi, ktorí sú voličmi Smeru, a mnohí mi hovoria, že ma nevolili, lebo uprednostňovali moje zotrvanie na pozícii predsedu vlády,” povedal nedávno FIco o posledných voľbách hlavy štátu.  “Na zdravie svojho syna vyhlasujem, že nebudem kandidovať na prezidenta.” Robert Fico to vyhlásil počas snemu strany Smer-SD v Martine. Fico v prezidentských voľbách už kandidoval, v roku 2014 sa dostal do druhého kola ale prehral súboj s Andrejom Kiskom…
Vládny Smer tak pravdepodobne navrhne jedného z dvojice Miroslav Lajčák – Maroš Šefčovič. Obaja sa však ku kandidatúre vyjadrujú opatrne. Minister zahraničných vecí Lajčák a aktuálne aj predseda Valného zhromaždenia OSN nateraz prezidentské voľby nerieši. Uviedol to v reakcii na slová premiéra Fica, ktorý povedal, že Smer by mohol Lajčáka podporiť ako prezidentského kandidáta. “Tá ponuka nie je na stole, neriešim to a je vôbec predčasné o niečom takom hovoriť, ale v každom prípade si vážim názor každého človeka, ktorý si ma vie v takej funkcii predstaviť, lebo je to, samozrejme, najvyššia ústavná funkcia,” reagoval šéf slovenskej diplomacie. S premiérom podľa jeho slov túto otázku nepreberal. Tlačové oddelenie Smeru pre Topky.sk potvrdilo, že diskusiu ešte takisto vo vnútri strany neotvorili. “Otázka týkajúca sa prezidentského kandidáta je predčasná, v politickej strane Smer-SD ešte neprebehla vnútrostranícka diskusia.”
Medzi možnými kandidátmi sa objavilo aj meno podpredsedu Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroša Šefčoviča. Ten však priznal, že je zaskočený fámami o jeho kandidatúre. S odkazom na budúce prezidentské voľby SR uviedol, že v prípade jeho osoby ide o “mediálne špekulácie”, lebo žiadnu oficiálnu ponuku nedostal. “Bol som prekvapený, že moje meno sa v tomto kontexte začalo spomínať,” dodal v závere. “Na túto tému som sa s nikým nerozprával a navyše musím povedať, že som v polovici môjho mandátu podpredsedu Európskej komisie a teraz prechádzame do tej absolútne kľúčovej etapy, kde musíme všetky návrhy, ktoré sme dali na stôl, pretaviť do reálnej podoby a pripraviť celú Európu vrátane Slovenska na novú dekádu, kde by sme mali fungovať podľa systému zreformovanej energetiky a transformovaného priemyslu,” uviedol eurokomisár Šefčovič.
Podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) by zvažovala svoju kandidatúru na prezidentku, ak by sa o znovuzvolenie neuchádzal súčasný prezident Andrej Kiska, a zhodli by sa na nej viaceré opozičné strany. Oznámila to počas debaty Denníka N. „Ak by nekandidoval pán Kiska, ktorý postavil latku vysoko, a pre každého ho bude ťažké nahradiť, a ja by som bola oslovená opozičnými stranami, postavila by som sa k tomu čelom. Nie je to vec, ktorá sa odmieta,“ odpovedala Ďuriš Nicholsonová na otázku, či by si vedela predstaviť svoju kandidatúru na prezidentku. „Viem si predstaviť, že by sa mohla o post prezidenta uchádzať aj žena,“ doplnila Ďuriš Nicholsonová s tým, že úspechom bola už kandidatúra Ivety Radičovej v roku 2009, a Slovensko sa odvtedy posunulo.
Ďalšia potenciálna kandidátka, Erika Jurinová (OĽaNO) povedala, že o prezidentských voľbách zatiaľ nerozmýšľala. Na otázku, či by z hnutia mohla kandidovať Veronika Remišová, odpovedala, že predpoklady má. „Napadlo mi to dávnejšie, ale s nikým som sa o to nedelila. Čo sa týka Veroniky, je to šikovná, inteligentná žena s analytickým myslením.“ Obe opozičné političky sa v diskusii zhodli na tom, že opozícia by mala postupovať jednotne, a chválili, ako sa funkcie ujal Andrej Kiska. „Aj ja mám informácie, že sa o post už nebude uchádzať, je mi to veľmi ľúto, a dúfam, že zmení názor,“ povedala Ďuriš Nicholsonová.
Podľa portálu Topky.sk by mal vo voľbách kandidovať aj predseda predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne Imrich Béreš. Ten však informácie zatiaľ nepotvrdil. “Prezidentská kandidatúra nie je pre mňa momentálne na programe dňa. V súčasnosti sa venujem najmä spoločnosti, ktorú vediem. Za svoju hlavnú prioritu považujem úspešné ukončenie roka 2017 z pohľadu jej obchodných výsledkov. Zároveň stanovujeme ciele a plány na rok 2018. V rámci svojho mimofiremného života sa zaoberám viacerými projektmi  charitatívneho a kultúrneho charakteru.”

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)