Kano 27. februára 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Sunday Alamba)
 
Nigérijský prezident Muhammadu Buhari obhájil vo víkendových voľbách svoj mandát do druhého funkčného obdobia. V stredu nad ránom jeho víťazstvo oznámila nigérijská volebná komisia s tým, že jeho opozičného konkurenta Atikua Abubakara porazil o takmer štyri milióny hlasov. Buhari získal 15,1 milióna hlasov, niekdajšiemu viceprezidentovi zase vyjadrilo podporu 11,2 milióna voličov. Volebná účasť bola len 35,6 percenta

Na snímke prezident Nigérie Muhammadu Buhari

Ešte pred vyhlásením výsledkov Abubakarova strana vyhlásila, že sa s volebnými dátami manipulovalo, a žiadala nové hlasovanie v štyroch z 36 nigérijských štátov. Buhariho strana tieto obvinenia odmietla a zároveň vyzvala Abubakara, ktorý sa od soboty neukázal na verejnosti, aby priznal svoju prehru a slušne ju prijal. Zatiaľ nie je známe, či tak Abubakar urobí alebo výsledok volieb napadne na súde.
Voľby utrpeli tým, že ich prekvapivo odložili o týždeň a aj cez víkend sa niektoré volebné miestnosti otvorili so značným omeškaním, píše agentúra AP. Podľa pozorovateľov boli voľby vo všeobecnosti pokojné. Napriek tomu však podľa analytického útvaru SBM Intelligence zomrelo pri násilnostiach a extrémistickom útoku na severovýchode krajiny najmenej 53 ľudí.
 
Príspevok Prezidentom Nigérie bude opäť Muhammadu Buhari zobrazený najskôr Hlavné správy.