Varšava 5. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Czarek Sokolowski)

Obaja politici sa venovali aj otázke referenda v Katalánsku
Použitie násilia v čase referenda o nezávislosti Katalánska bolo chybou, španielske úrady aplikovali neadekvátne prostriedky, vyhlásil dnes vo Varšave poľský prezident Andrzej Duda na spoločnej tlačovej konferencii s najvyšším bulharským predstaviteľom Rumenom Radevom, ktorý je v Poľsku na oficiálnej návšteve.
Na snímke poľský prezident Andrzej Duda

Podľa Dudu by bolo bývalo správnejšie ponechať priebeh referenda v Katalánsku bez policajného zásahu, aj keď bolo v rozpore s ústavou, pretože aj tak by nemalo právne dôsledky. Namiesto násilia by bolo lepšie použiť zákonné, právne prostriedky, dodal.
Hosť zo Sofie spája dianie v Španielsku s európskou hospodárskou krízou. Práve hospodárska situácia podľa Radeva posilnila nacionalizmus nebezpečný pre budúcnosť starého kontinentu. Podľa jeho názoru treba riešiť príčiny a nie konať proti demonštrantom. Bulharský prezident sa vyslovil vo Varšave za solidaritu bohatších krajín Únie s chudobnejšími štátmi.
Obe strany sa pri rokovaniach sústredili na posúdenie vývoja dvojstranných vzťahov, avšak hovorili aj o budúcnosti Európskej únie, o blížiacom sa predsedníctve Bulharska v Únii v prvom polroku budúceho roka či o migračnej kríze. V posledne menovanom tematickom okruhu zastávajú obe krajiny podľa Dudových slov jednoznačné a identické stanovisko – sú proti mechanizmu prerozdeľovania utečencov.
“Domnievame sa, že migračnú krízu je potrebné riešiť iným spôsobom, predovšetkým prevenciou,” vyhlásil hostiteľ poukazujúc na význam ochrany hraníc a lokálnej humanitárnej pomoci. Poľsko je v tejto súvislosti pripravené prejaviť solidaritu, vyplynulo z Dudových slov.
Systém kvót označil poľský prezident za “diktát” a zdôraznil, že podstatou jednoty starého kontinentu je spoločný postup a nie snaha presvedčiť iné štáty, aby konali proti svojim záujmom, záujmom vlastnej spoločnosti.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.