Prezidenti Južnej Kórey a Číny sa stretnú v rámci zlepšenia vzájomných vzťahov

Soul 31. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Yonhap via AP)

Južná Kórea a Čína sa zhodli, že ich vzájomné vzťahy by sa mali “čo najskôr vrátiť do normálnych koľají”, oznámilo v utorok ministerstvo zahraničných vecí v Soule.
Na snímke juhokórejský prezident Mun Če-in

Juhokórejský rezort diplomacie tak reagoval na zhoršenie vzťahov týchto krajín po kontroverznom umiestnení ďalších batérií amerického systému protiraketovej obrany THAAD na kórejskom juhu. Píše o tom agentúra DPA.
Obe strany s rozhovormi súhlasili a juhokórejský prezident Mun Če-in sa tak v novembri na obchodnom summite Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC) vo vietnamskom Danangu stretne s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.
Tohtomesačné rozmiestnenie amerického systému protiraketovej obrany THAAD v Južnej Kórei označilo ministerstvo obrany v Soule za naliehavé opatrenie proti hrozbám zo strany Severnej Kórey. Americké sily v Kórei (USFK) dopravili na svoju základňu pri meste Songdžu, približne 300 kilometrov južne od Soulu, štyri dodatočné odpaľovacie jednotky systému THAAD (Terminal High Altitude Area Defense). Predtým tam už boli dve takéto jednotky.
Čína a Rusko proti rozmiestneniu tohto systému ostro protestovali. Podľa nich takýto krok destabilizuje bezpečnosť v regióne a bude slúžiť na rozširovanie vojenského vplyvu Washingtonu.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.