Bejrút/Paríž 2. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a americký prezident Donald Trump vyzvali na okamžité uplatňovanie 30-dňového prímeria v Sýrii.
Na snímke americký prezident Donald Trump (vpravo) a francúzsky prezident Emmanuel Macron

Úrad francúzskeho prezidenta v písomnom vyhlásení uviedol, že hlavy oboch štátov diskutovali o situácii v Sýrii v piatkovom telefonáte.
Macron a Trump sa dohodli na “spolupráci” pri uplatňovaní rezolúcie, ktorú Bezpečnostná rada OSN schválila minulý víkend, aby tak umožnila prestávku v bojoch, doručenie humanitárnej pomoci a evakuáciu ranených i chorých.
Obaja lídri vyzvali Rusko, aby “vyvíjalo maximálny, jednoznačný tlak na Damask”, nech ten rešpektuje rezolúciu OSN a zavedie ju do praxe.
Macron podľa tlačovej agentúry AP tiež uviedol, že ak sa dokáže, že v Sýrii boli použité smrtiace chemické zbrane, bude to viesť k tvrdej odozve. Francúzsky prezident vo vyhlásení dodal, že túto záležitosť pozorne sleduje.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.